Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
8. listopadu 2019 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Kdo posílil a oslabil v Evropském parlamentu

Členové europarlamentu volí v tajné volbě nového šéfa nejvyššího evropského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové europarlamentu volí v tajné volbě nového šéfa nejvyššího evropského... | foto: AP Photo/Jean-Francois Badias

Většina českých glosátorů, kteří se věnují obsazování funkcí v evropských institucích, má za to, že Češi jsou neschopní si cokoli v Evropě vyjednat, že neobsadili v EU žádné důležité posty. Při pohledu na sestavu důležitých pozic v Evropském parlamentu je ale situace úplně jiná, jak si všímá server VoteWatch Europe.

Ten konstatuje, že největší počet vedoucích funkcí v novém Evropském parlamentu zastávají Němci, což asi nepřekvapí, když Němci také představují nejsilnější národnostní skupinu v europarlamentu. Němci mají tři místopředsedy Evropského parlamentu, předsedu lidovecké frakce, respektive skupiny EPP, a mnohé další. Když se ale oprostíme od absolutního počtu europoslanců za určitou národnostní skupinu a poměřujeme důležité funkce velikostní národní delegace do Evropského parlamentu, jsou podle analýzy nejúspěšnější skupinou právě Češi.

Češi mají dva viceprezidenty Evropského parlamentu (Dita Charanzová, Marcel Kolaja), čtyři místopředsedy klíčových ekonomických výborů a pozice koordinátorů v několika důležitých politických uskupeních či frakcích. Druhou relativně nejsilnější skupinou Evropského parlamentu jsou pak Portugalci.

Tohle je docela v rozporu s obrázkem České republiky, který o nás šíří i lidé, kteří se sami označují jako proevropští. Těm se česká politika jeví jako málo proevropská, a tudíž za to trestaná a ostrakizovaná. Podle tohoto obrazu jsou Češi jen brblalové a univerzální kritici, kteří nevědí, co chtějí, a na které není nikdo zvědavý. Realita je však úplně jiná.

Druhá věc, kterou Češi sami sobě vyčítají, je, že neumějí táhnout za jeden provaz a přetahují do Evropy domácí špinavý politický boj. Vrcholem byly e-maily europoslanců Šojdrové a Niedermayera, aby jejich zahraniční kolegové z EPP nevolili Ditu Charanzovou za místopředsedkyni EP. Přes to všechno jsou ovšem výsledky dobré. V sebepoškozování, kanibalizaci a bratrovražedné válce jsou nyní evropskými rekordmany asi Poláci.

Evropský parlament také neřeší pouze vysoce a povrchně medializované evropské věci, jako je třeba migrace, ale především mnoho ekonomických agend a záležitostí jednotného trhu, kde je s českými europoslankyněmi a europoslanci zjevně dobrá zkušenost.

A nakonec – i kdyby si to leckdo přál –, není pravda, že je důležitá pouze Evropská komise. Nový Evropský parlament bude důležitější a živější proto, že už neexistuje pohodlná většina evropských lidovců a socialistů a situace je mnohem méně přehledná.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.