Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Obavy z Bidena v Perském zálivu

Joe Biden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Biden. | foto: Reuters

Mezi lídry arabských zemí v Perském zálivu začínají narůstat obavy z prezidentství Joea Bidena. Zneklidňuje je možnost oslabení americké podpory Izraeli a případné oteplení vztahů USA s Íránem.

Souvisí to s tím, v jakém stavu se region nachází na konci Trumpova prezidentství. O transformaci Blízkého východu se snažili i prezidenti George W. Bush a Barack Obama. Každý jinak a oba se špatným výsledkem.

Například komentátor deníku The Wall Street Journal Walter Russell Mead konstatuje, že metamorfóza oblasti přišla až za Trumpa. USA v regionu oslabují přítomnost i ambice, tak se o sebe Blízký východ musí postarat hlavně sám. Posledním příkladem proměny je ostrá kritika Palestinců od saúdského prince Bandara. Podle něj se lídři Palestinců rozhodují celé dekády špatně. Navíc Saúdská Arábie otevřela svůj vzdušný prostor izraelským komerčním letům do Dubaje. Spojené arabské emiráty zase uzavřely s Izraelem vřelou smlouvu o partnerství.

Nejde jen o Trumpa, probíhá i generační změna. Mladí Arabové se už odvracejí od náboženského radikalismu a veřejné mínění začíná přítomnost Izraele akceptovat. Palestinci ztratili svou centrální pozici v politice a arabští vládci se více obávají Íránu a Turecka. Ale o Trumpa jde také. Jeho mírovému plánu se leckdo vysmíval.

Podle průzkumů organizace Zogby mezi čtyřmi tisíci mladých Arabů v různých zemích má ale mírový plán většinovou podporu, 56 procent oslovených dokonce považuje Američany za spojence a na 67 procent se domnívá, že náboženství hraje na Blízkém východě „příliš velkou roli“.

Nemění se jen postoj arabské ulice, názory vládnoucích rodin a elit se mění ještě rychleji. Stále více arabských lídrů chápe, že Izrael je důležitý pro jejich bezpečnost. Jestli někdo nedává lídrům arabských zemí spát, je to tradičně Írán, ale v poslední době hlavně turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten se úzce spojil s Muslimským bratrstvem, islámským hnutím, které je činné hlavně v Egyptě a o kterém si Barack Obama kdysi myslel, že dokáže zkrotit terorismus a přijít s uměřenou a demokratičtější formou islámské vlády.

Tento sen vyhasl s tím, jak Erdogan propadl autoritářství s tím, jak byla vláda Muhammad Mursího v Egyptě nekompetentní a jak spojenec bratrstva Hamás podporuje násilí. Leckdo se obává, že Turecko bude využívat síť Muslimského bratrstva na podporu svých regionálních ambicí. Írán se může spoléhat pouze na šíitskou menšinu v oblasti, Turecko může získat podporovatele v rámci sunnitské většiny.

Paradoxně tak arabská noční můra spočívá v tom, že příští americká administrativa nebude podporovat Izrael dostatečně. Existují obavy, že Bidenův tým bude ignorovat arabské a izraelské obavy z Turecka a že zruší sankce proti Íránu a vrátí se k jaderné dohodě s Íránem z roku 2015.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil plány na anexi Západního břehu výměnou za mírovou dohodu s emiráty. Jde přitom o dárek pro obě americké partaje. Republikáni mohou mluvit o svém zahraničněpolitickém vítězství a demokraty nebude rozdělovat otázka, jak se stavět k izraelským anexím. A arabské státy doufají, že ve spojení s Izraelem budou jejich zájmy ve Washingtonu více slyšet.

Přečteno včera v Českém rozhlase Plus.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...