Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: V Německu získá navrch Bundestag

Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale bude... | foto: ČTK

Podle nového, docela důkladného průzkumu Reuters Donald Trump dohání Hillary Clintonovou, a to i v klíčových státech, kde se volby většinou nakonec rozhodují, jako jsou Florida či Ohio.

A to ty průzkumy ještě vůbec nereflektují nové zdravotní komplikace kandidátky Demokratické strany. Leccos se ještě za dva měsíce může stát, vše mohou změnit televizní debaty, otázka je, v čí prospěch.

...

Podle důležitého článku Wolfganga Münchaua je stále velmi pravděpodobné, že příští parlamentní volby v Německu opět vyhraje Angela Merkelová, a dokonce dost možná bude pokračovat i současná velká vládní koalice s SPD.

Změní se ovšem to, že mnohem silnější bude role německého parlamentu, tedy Bundestagu, který bude mnohem aktivnější a bude do toho vládě mnohem víc mluvit.

Silnější bude vnitrostranická opozice vůči Merkelové uvnitř její CDU. V parlamentu bude sedět Alternativa pro Německo jako hlavní opoziční strana a pravděpodobně po přestávce také FDP.

Měkčí a tolerantní přístup vůči Británii nebude chtít SPD ani Zelení ani FDP, bude-li v opozici.

Co se eurozóny týče, brzy bude opět na stole nominální oddlužení Řecka, o kterém měl ministr financí Schaüble prohlásit, že před volbami v roce 2017 pro něj není politický prostor. Zapomněl dodat, že po parlamentních volbách bude prostor ještě menší. Exekutiva je nyní silná a parlament slabý. Po volbách to bude naopak.

Do příštích voleb v Německu na podzim 2017 nečekejme žádnou seriózní debatu o postbrexitové Evropě. A po volbách nečekejme žádný velký tah na další integraci.

Merkelové se v minulosti podařilo prosadit záchranné programy pro Řecko, Irsko, Portugalsko a Španělsko, protože prakticky neexistovala opozice. Ta existovat začne a bude velmi ostrá a nesmiřitelná.

...

Daniel Gros píše pro Project Syndicate, že hlasování Británie pro odchod z Evropské unie je na dobré cestě stát se hlavní „neudálostí“ letošního roku. Kromě slabší libry a nižších úroků na ostrovech nemá zatím referendum žádný trvající dopad.

Finanční trhy se otřásaly jen několik týdnů po referendu a od té doby se vzpamatovaly. Spotřebitelská poptávka zatím zůstává silná a překvapivě dokonce i investice, zatím navzdory nejistotě.

Byly odhady nákladů brexitu přehnané? Ani ne. Odhadovalo se, že brexitem přijde Británie o 2–3 procenta HDP, ale k tomu dojde až odchodem z jednotného trhu,nikoli hlasováním o odchodu z EU. Pokud exit Británie potrvá deset let, ztráty se rozloží ve stejném období na 0,2–0,3 procenta HDP v ročním průměru.

Slabší librou může Británie zkusit tento výpadek kompenzovat, stejně jako zpomalení investic, které se dostaví.

Británie – paradoxně částečně právě díky Evropské unii – se stala zemí, která vyváží především služby, a nikoli zboží, a navíc především mimo EU. Británie je v tomto ohledu opakem Německa, které vyváží především zboží a je na trhu EU totálně závislé.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!