Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALŠÍNEK: Ryby na Jadranu

Jana Nagyová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová. | foto: ČTK

Ani 48 hodin po zásahu armády policistů pod dohledem státních zástupců ze severní Moravy stále není jasné, o čem toto představení je. Bombastická reklama v podobě masivní policejní akce slibovala blockbuster, politický thriller, kde budou zbraně, miliardy v tajných schránkách a v síti uvíznuté velké ryby. Místo toho zatím sledujeme skeče z britského sitcomu Jistě, pane ministře.

Úkolování vojenské rozvědky šéfkou premiérova kabinetu Janou Nagyovou skandálem je, ale více politickým než kriminálním, pro který nebyl nutný celý ten policejní tyátr. Nehledě na to, že ani tady neznáme všechny důležité okolnosti. Za jiné situace by to důvod k okamžité rezignaci předsedy vlády byl. Na současném aranžmá ale něco nehraje.

ČTĚTE TAKÉ


Součástí vyšetřování je dovozování korupce z politického obchodu: vzdání se poslaneckého mandátu za jinou funkci. Je to sice špinavá politika, ale běžná politika, kterou mají posuzovat voliči, a nikoliv státní zástupce Ištvan. Pokud ovšem nebyly součástí dohod i jiné obchody, o kterých zatím nevíme. A to vyšetřující orgány budou muset prokázat, jinak nenajdou pro svůj postup ospravedlnění.

Pro zdravé fungování společenského systému je klíčová rovnováha sil. V minulosti mu škodilo politické ovlivňování policejního vyšetřování a zasahování do chodu státního zastupitelství. Podobné škody na společnosti by však mohla způsobit ničím neomezená moc vyšetřujících a represivních orgánů. To by bylo ode zdi ke zdi.

Čekáme kmotry, a zatím tady máme jen nešťastný manželský trojúhelník a vysmáté ryby na Jadranu. Ten film musí skončit jinak.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!