9. března 2017 1:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Obyvatelé Čáslavi mají o zelenou proměnu zájem

V letošním roce bude v Čáslavi zahájena rozsáhlá revitalizace zeleně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V letošním roce bude v Čáslavi zahájena rozsáhlá revitalizace zeleně. | foto: ARCHIV RADNICE

ČÁSLAV (Středočeský kraj)  Čáslav je městem, jehož obyvatelé si na nedostatek zeleně v blízkosti svých obydlí jen málokdy stěžují. Vždyť také téměř v jeho samém centru nejdeme park Valy, lemovaný z jedné strany historickým hradebním pásmem a z druhé pak hladinou Podměstského rybníku, odrážejícího obraz městských dominant - kostela svatých Petra a Pavla i kostela evangelického.

V jedné z okrajových částí Čáslavi lze potom najít odpočinek v rozsáhlém areálu lesoparku Vodranty. Menší plochy zeleně pak prolínají prakticky celým městem a neustále se snažíme o jejich zvelebování, ať již výsadbou sezónních rostlin - tedy květinovou výzdobou zvláště v centru - tak i průběžnou péčí o stávající zeleň.

Právě v letošním roce bude po dlouhých, avšak potřebných, přípravách zahájena rozsáhlá revitalizace zeleně.

Akce, na niž se podařilo získat dotaci z Operačního fondu životní prostředí, se dotkne celkem dvanácti lokalit, a to jak přímo v historickém jádru, tak i na mnoha dalších místech. Upravena budou stromořadí podél silnic, okolí historického hradebního pásma, parky v centru města či areál na jeho okraji, využívaný ke sportovním aktivitám - v minulosti poskytl ideální podmínky pro přípravu na vrcholové výkony takovým sportovcům, jako jsou mistryně světa Jarmila Kratochvílová a Ludmila Formanová.

Zkrátka ale nepřijdou ani další zelené plochy. Plán revitalizace zeleně byl podrobně představen již v minulém roce zastupitelům města a aktivně se o něj zajímají také občané města. Jsme velmi rádi, že obyvatelé Čáslavi mají o osud zeleně ve městě skutečně velký zájem, který překvapil i odborníka, zpracovávajícího celý projekt.

Podle současných předpokladů se bude jednat o akci, jejíž realizace si vyžádá rozdělení do dvou let – jedná se o práci s biologickým materiálem a postup prací tak bude mnohdy záležet také na přízni či nepřízni počasí. Každopádně počítáme s tím, že v tomto roce zajistíme provedení první části úprav - tedy prořezy a případné nezbytné kácení některých dřevin tak, abychom měli pro příští rok připraveny podmínky pro další výsadbu.

Jestliže padla zmínka o parku Valy v širším centru města, čeká nás v této souvislosti také další úprava tohoto prostoru, která bude již plně ve finanční režii města: rekonstrukce chodníku pod hradbami.

Péči o zeleň chápeme jako jednu z nejdůležitějších součástí prací ve městě. Proto jsme již před několika lety začali usilovat o získání dotace, která by umožnila projekt zrealizovat. V prvních letech jsme ale bohužel neuspěli, a proto jsme se obrátili se žádosti o vypracování odpovídajícího projektu na doktora Václava Bažanta z České zemědělské univerzity v Praze. Díky jeho odborným schopnostem, podloženým mnohaletou praxí, se městu v tomto roce podařilo na finanční podporu dosáhnout. Ačkoliv je Čáslav krásným městem již nyní, věřím, že po dokončení revitalizace zeleně budeme moci nabídnout jejím obyvatelům ještě lepší podmínky pro život.

JAROMÍR STRNAD, starosta Čáslavi, ČSSD

JAROMÍR STRNAD, starosta Čáslavi, ČSSD

JAROMÍR STRNAD, starosta města Čáslav, (ČSSD)

Najdete na Lidovky.cz