Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léto na Horácku bude nabité energií

Starostové píší

  1:59
KONĚŠÍN (Kraj Vysočina) - Obyvatelům České republiky se daří a rádi dovolené tráví aktivním cestováním po krásách naší země. Památky i úchvatná příroda navíc lákají stále více zahraničních turistů.

Mikroregion Horácko nabízí nejrůznější možnosti zábavy pro turisty z Česka i zahraničí foto: ARCHIV RADNICE

Výsledkem je rostoucí počet návštěvníků i našeho regionu – v loňském roce stoupl počet hostů v Kraji Vysočina o devět procent, ze zahraničí přijel každý osmý návštěvník. Nárůst turismu samozřejmě vítáme, zároveň ale je to i závazek a práce navíc. Chceme, aby se nám samotným i našim návštěvníkům u nás líbilo, aby se k nám vraceli. Nároky cestovatelů však rostou – v ostré konkurenci je potřeba jim vždy nabídnout něco navíc. I proto jsme letos připravili pro návštěvníky a bohatý letní program, který na sebe navazuje ve všech 33 členských obcích mikroregionu Horácko (mikroregion zahrnující části krajů Vysočina, Jihočeský, Pardubický, Jihomoravský a Olomoucký). 

Klíčová je z našeho pohledu i spolupráce s okolím, tak aby z návštěv turistů těžila mnohem větší oblast. Byť naše akce mají sloužit především místním obyvatelům a návštěvníkům našich obcí, zařazujeme je do kalendáře akcí celého regionu a naopak stejně i my těžíme z aktivit ostatních. Máme velkou výhodu díky sousedství jednoho z technických „divů“ České republiky – Jaderné elektrárny Dukovany. Ta přiláká ročně přes 30 tisíc návštěvníků a část z nich přirozeně v regionu zdrží a pošle do dalších měst a obcí. A naopak - pro nás je tento klíčový český energetický zdroj možným doplňkovým turistickým cílem pro naše návštěvy a občany.

Proto vítáme každou novinku, s níž informační centrum elektrárny přijde. Letos spouští letní sezónu hned s 10 novými modely věnovanými výrobě energie a přirozené radiaci, která nás obklopuje. Asi nejzajímavějším lákadlem je největší mlžná komora ve střední Evropě, která návštěvníkům zobrazí běžně neviditelnou dráhu elektricky nabitých částic.

Oblast turistického ruchu se razantně mění, lidé jsou aktivnější, už zdaleka ne všichni chtějí trávit několik dnů na jednom místě a my musíme tento trend ne jen následovat, ale být v jeho čele. Podmínkou pro to je maximální spolupráce s našimi sousedy, ať už jsou to obce a města, nebo energetické zařízení.

HANA ŽÁKOVÁ, starostka obce Koněšín a předsedkyně Mikroregionu Horácko, SNK evropští demokraté

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...