Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Biden jako Trump. Zahraniční politika obou prezidentů je podobná

Po šéfovi Bílého domu Bidenovi před odletem na vůbec první zahraniční misi lezla na letišti po krku cikáda. foto: ČTK/AP

Názor
Když Joe Biden porazil ve volbách Donalda Trumpa a stal se americkým prezidentem, zejména část levice se domnívala, že se změní zahraniční politika USA a ve světě zavládne duch míru a spolupráce. Dnes už je jasné, že tomu tak nebude.
  5:00

Zahraničí politika Bidena i Trumpa si jsou totiž dost podobné. Biden stejně jako Trump prosazuje tvrdý postoj vůči Pekingu, dokonce ještě tvrdší než Trump. Biden se plánuje nevyhýbat ani setkání s nedemokraty, takže má naplánovanou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Ostatně scházel se s ním i Trump. Zároveň uvalil sankce na některé ruské podniky, stejně jako Trump. A neodsoudil veřejně faktického saúdského vládce, prince Muhammada bin Salmána, kterého podporoval Trump a který zřejmě dal pokyn k vraždě v Americe publikujícího novináře Džamála Chášukdžího. Nemění se ani americký postoj vůči Kubě a Venezuele a podle Bidenova ministra zahraničí Antonyho Blinkena Spojené státy nadále uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Ačkoliv si na něj dělají nárok i Palestinci a většina zemí čeká s uznáním Jeruzaléma za hlavní město kohokoliv na izraelsko-palestinskou dohodu.

Biden ovšem vynechává největší Trumpovy excesy, jako třeba setkání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, formálně vyzývá ke spolupráci světové demokracie, že Amerika je na prvním místě, hlásá, jen když to nikoho neuráží. Je to ovšem spíš rozdíl mezi lvem salónů pracujícím s vidličkou a vidlákem krmícím se rukama, ovšem stále jde o tu samou hostinu, tu samou dietu a tu samou společnost.

Přesto je ale Biden u americké levice oblíbený, zatímco Trump je zatracovaný. Zkrátka v americké zahraniční politice se hraje směrem domů, někdy jde hlavně o dojem. Přičemž ten občas dokáže zmást i zahraničí. Vzpomeňme na oslavovaného prezidenta Baracka Obamu, který získal Nobelovu cenu míru za  řešení problémů dialogem, ale nakonec nevyřešil skoro nic.

Autor: