Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Co nevíme o koronaviru, ale rádi bychom

Žena na procházce v Soulu v Jižní Koreji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena na procházce v Soulu v Jižní Koreji. | foto: Kim Hong-JiReuters

Praha Proč se země liší v tom, jak se snaží potlačit epidemii koronaviru? Proč se liší doporučení, co dělat? A proč se někdy neshodnou ani vědci a lékaři? Důvod je banální, ale o to nepříjemnější: o nemoci Covid-19 způsobené koronavirem toho víme stále dost málo.

Například není jisté, zda nemoc nezpůsobuje trvalé poškození organismu. Zatím neprověřená studie naznačuje, že by mohla poškodit varlata a klesá hladina mužského pohlavního hormonu. Někteří vědci spekulují i o tom, že stejně jako jiné podobné infekce může o několik procent zmenšit kapacitu plic. Navíc není jisté, zda po prodělané infekci má člověk imunitu. Zatím se zdá, že asi ano. Jenže ani tak nevíme, jak dlouho bude tahle imunita trvat. Měsíce, rok, léta? A bude fungovat i proti případné mutaci viru? Nevíme.

Není ani jasné, proč se někdo nakazí snadněji než jiný. Vypadá to, že roli hraje věk, některé nemoci, ale možná také genetické dispozice a krevní skupiny. Šíření nemoci navíc možná závisí na počasí, ale třeba také ne. Může jít o nemoc sezonní a může se vracet každý rok, nebo rychle zmizet. Vlastně ani nevíme, jak moc je smrtelná. Už jen proto, že většinou přesně nevíme, kolik lidí se nakazilo. A k tomu je třeba dodat, že nevíme, čím nemoc léčit, že se několikrát měnil i názor na to, kdy je člověk infekční a jak se nemoc přenáší.

Vědci na řešení těchto záhad pracují, přicházejí výsledky, ale konečný verdikt neznáme. Lidstvo proto proti nemoci zkouší všechno možné, od plošné karantény přes omezenou jen pro nemocné až po úvahy o promoření populace a získání kolektivní imunity. Střílíme zkrátka do temného lesa na hrozivé zvíře, které nevidíme, a nevíme, jestli je to tyranosaurus, nebo nakažená krysa. A doufáme, že zasáhneme. Víme jen to, že to zvíře je nebezpečné. Protože jak vidíme na příkladu některých zemí, nejde jen o nějakou chřipku a každý život, který může být zachráněn, byť třeba prodloužen „jen“ o pár let navíc, se počítá.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!