11. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Dělat to po evropsku. Komise chce být zelená a sebevědomá

Ursula van der Leyen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ursula van der Leyen. | foto: Reuters

Kdo a co bude dělat v Evropské komisi, je už jasné. Urusula von der Leyenová, šéfka budoucí Komise, obdoby evropské „vlády“, oznámila její priority a také rozdělení kompetencí svých 26 komisařů včetně české zástupkyně. Jak to tedy vypadá?

Jourová získala post místopředsedkyně Evropské komise. Na starosti bude mít dodržování hodnot EU a transparentnost

Komise Leyenové bude oproti předchozí Komisi více ideová než technokratická. Heslem je „dělat věci po evropsku“ a zastávat sebevědomě „evropské hodnoty“. Chce se vymezit proti Číně (v obchodě), proti USA (zakročit proti americkým digitálním firmám) a také proti Rusku (obrana proti dezinformacím). Co plánuje Leyenová pro Evropu, je jasné z pravomocí tří nových výkonných místopředsedů. Chce se soustředit na rozvoj ekonomiky, digitalizaci a ochranu klimatu. To v Evropském parlamentu, který Komisi schvaluje, odkýve skoro každý. Z kontroverzních témat pak hodlá „vybruslit“ žonglováním s tituly a agendami. Příliv uprchlíků řeší komisař pro „ochranu evropského způsobu života“ a bolestivé reformy zas komisař „pro hospodářství pracující ve prospěch lidí“.

Vyjít s parlamentem i členskými zeměmi Unie má Leyenové pomoci i geografická „vyváženost“ Komise. Samozřejmě, většinu „nejlepších“ ekonomických resortů dostaly velké západní země (například Francie vnitřní trh a Itálie hospodářství). Východ ale nedopadl špatně, Lotyš je třeba místopředsedou pro hospodářství a Polák má zemědělství.

Dobře, a jak dopadlo Česko? Česká komisařka Jourová je místopředsedkyní pro „hodnoty a transparentnost“. Je tedy spolu s čtyřmi kolegy nad 18 „prostými“ komisaři, ale pod třemi výkonnými místopředsedy. A nemá silné ekonomické portfolio, jak chtěl premiér. Na druhou stranu jí kromě nepopulární povinnosti kritizovat Poláky a Maďary za porušování zásad právního státu připadla i reforma EU, obrana před vměšováním do voleb a dezinformacemi. Tedy spousta možností, jak se zviditelnit, zvláště v „ideové“ Komisi. A Jourová už dřív ukázala, že umí takovou příležitost využít.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky