20. září 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Nové státní peníze. Vláda křísí starý koncept a doufá, že vydělají všichni

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

Vypadá to jako super příběh se šťastným koncem. Vláda našla mimořádný zdroj peněz na zdravotnictví, školství a dopravní infrastrukturu a nemusí přitom zvyšovat daně. České banky se zas vyhnou nové dani a ještě vydělají. Asi tak se dá popsat cesta k vytvoření Národního rozvojového fondu a jeho budoucí činnost.

Ten vznikl de facto včera, když zástupci čtyř velkých bank podepsali s vládou memorandum o jeho vzniku s zavázali se, že do něj dobrovolně nasypou sedm miliard korun. Vyhnuly se tak bankovní dani, která by je stála dvojnásobek. Vláda se zase zbavila starostí s jejím prosazením a vybíráním a přesto bude mít peníze na své projekty. Nezůstane přitom jen u sedmi miliard, ale – jak řekl včera ministr průmyslu Karel Havlíček – fond využije „pákového efektu“ a rozmnoží své prostředky na 35 miliard korun. Neboli si vypůjčí peníze. A ti, kdo peníze poskytnou, včetně bank, z toho budou mít také nějaký zisk.

Stát peníze z fondu využije na něco, co bude zčásti obdobou (všechny podrobnosti nejsou známy) takzvaných PPP projektů spolupráce státu a soukromého sektoru. Typicky soukromník postaví třeba dálnici či nemocnici, provozuje je a pak je předá státu. Dostane zaplacené náklady plus dohodnutý zisk. Vláda tak může dlouhodobě investovat, i když nemá okamžité prostředky. Jenže tohle zatím v Česku vždy končilo katastrofou. Připomeňme třeba pražskou vojenskou nemocnici či dálnici na Ostravsku prosazovanou kdysi Milošem Zemanem.

Proč si tedy komplikovat něčím takovým život a raději si normálně nevypůjčit, zvláště když jsou dnes peníze tak levné? Kouzlo je kromě zmíněných „dobrovolných“ příspěvků zřejmě i v tom, že jde o soukromé peníze využitelné na různé „sociální“ projekty a přitom jdou mimo státní rozpočet a tím zčásti i mimo kontrolu parlamentu. Navíc tahle vláda tvrdí, že zvládá firemní řízení, takže se domnívá, že na rozdíl od minulosti podobné projekty ukočíruje. Uvidíme, ale úplně bych na to zatím nesázel.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...