Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Vítězní Starostové zatřesou Senátem i opozicí. Měli by si říct o post šéfa

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. | foto: MAFRA

Vítězem letošních senátních voleb je jednoznačně hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Získalo ve volbách nejvíc nových senátorů a bude mít v Senátu zdaleka největší klub. Odrazí se to jak na vedení Senátu tak na vytváření příštích opozičních koalic.

STAN získalo navíc sedm nových senátorů a jeho čtyři staří senátoři obhájili svůj mandát. Není divu, že to předseda starostů Vít Rakušan považuje za průlomový úspěch. Hnutí STAN totiž zastínilo v opozičním táboře všechny konkurenty, tedy ODS, kdysi sesterskou TOP 09, i Piráty. Není divu, že se objevily úvahy o tom, že STAN by mělo získat místo předsedy Senátu, které dosud drží Miloš Vystrčil z ODS.

Šéf Starostů Rakušan sice prohlásil, že to nechá na senátorském klubu, ale Starostové by si o něj měli říci. Jde o viditelnou osobu, která jim pomůže se zviditelnit a tím si i zlepšit pomoci v parlamentních volbách příští rok.

Předseda ODS Petr Fiala, který doufá, že Vystrčil by mohl své místo ustát. Protože je podle něj „vynikajícím reprezentantem České republiky i Senátu“, kterého uznává celá opozice, zřejmě doufá marně.

Největší vinu na tom má sám Vystrčil. Podpořil totiž v letošních senátních volbách senátora Ivo Valentu, bývalého sponzora ODS. Valenta vydělává na hazardu, spoluvlastní dezinformační web Parlamentní listy a byl odsouzen na korupci, což komentoval slovy, že každý správný chlap mám mít nějaký škraloup. Vystrčilova aureola Mirka Dušína, čestného demokrata nehledícího na peníze, kterou získal svojí cestou na Tchaj-wan, tím dostala zásadní ránu.

Výhra STAN je navíc ukázkou síly, která posílí postavení hnutí ve formujícím se volebním opozičním bloku nebo blocích mířících do Poslanecké sněmovny. Zatím to přitom pro Starosty nevypadlo moc růžově. Byli totiž vnímáni jako strana lokální úrovně, takže vedení celé opozice si nárokovala ODS a její liberální (či levicové) části Piráti. Teď to ale vypadá, že STAN je třeba brát vážně i v celostátní politice.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...