Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Nejdražší večeře pana Prymuly. Ministr svým chováním prodloužil karanténu všem

Ministr zdravotnictví Roman Prymula vystoupil 8. října 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády kvůli novým opatřením proti šíření koronaviru. foto: ČTK

Názor
Mezi ty, kteří káží vodu a pijí víno, se včera zařadil i ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zkomplikoval tím boj s epidemií nového koronaviru a zřejmě i zařídil prodloužení přísných vládních opatření s ohromným negativním dopadem na ekonomiku i život lidí.
  10:57

Na první pohled vypadá Prymulův poklesek jako banalita. Šel večer do restaurace a odjel s řidičem, aniž by měl ve voze na obličeji roušku. 

Přitom právě Prymula jako ministr zdravotnictví připravoval nyní platná nařízení, podle kterých musí být všechny restaurace zavřené a v autě s cizím člověkem musíte mít ústenku. 

V normálních časech by to byl průšvih, který se politikům stává. Něco jiného je to ovšem v době koronavirové. Jak říká staré rčení, příklady táhnou, a tenhle potáhne obzvlášť. Části lidí se teď budou zdát omezení, které Prymula vyhlašoval, zbytečná. 

Pro další bude zase Prymulovo počínání znakem papalášství, toho, že „ti nahoře“ si mohou dovolit cokoliv. Což ještě znásobilo to, že v restauraci byl Prymlu s blízkým spolupracovníkem premiéra Andreje Babiše a šéfem poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. 

Proti takovému chování se Česku obvykle používá jediná „obrana“, totiž snažit to „dole“ nějak ošvejkovat, když se „nahoře“ děje něco podobného. A to opět povede k obcházení vládních opatření a tedy dalšímu šíření epidemie koronaviru. Už tak slabá víra v to, že vláda ví, co činí, a měli bychom její nařízení všichni ve vlastním zájmu dodržovat, se drolí.

Ministra Prymulu to bude stát ministerskou židli. A nás všechny ještě víc. Dá se odhadnout, že jeho chování povede zřejmě k prodloužení současné karantény o pár dní nebo k brutálnímu zpřísnění stávajících opatření. Vzhledem k tomu, že jeden den restrikcí stojí naši ekonomiku odhadem přes miliardu korun a že s prodlužujícími se omezeními přijde o místa více lidí, můžeme směle konstatovat, že Prymulova večeře tak byla tou nejdražší v české a možná i světové historii vůbec.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat