Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Starostové píší

Vedení obcí toho pro školáky může udělat opravdu hodně

Školní autobus sváží děti do školy i domů. foto: ARCHIV AUTORKY

Názor
Když se prvního září 2003 otvírala v Jesenici u Prahy nová, moderní základní škola pro 540 dětí, zaznívaly obcí hlasy, jestli se ji někdy vůbec podaří naplnit žáky. Do té doby sloužila školákům v obci s dvou a půl tisíci obyvateli přes sto let stará škola umístěná v malé budově naproti obecnímu úřadu. Po deseti letech překotného stavebního boomu, který do Jesenice přinesl tisíce nových obyvatel, se ale naplnila i nová základka.
  1:51

Jesenice se skládá z pěti sídelních částí, ze kterých rodiče vozili děti na výuku. Každý den ráno tak byla před školou chaotická dopravní situace. Nabízených řešení bylo mnoho - od chytrých semaforů až po omezení průjezdu kolem budovy. Nakonec jsme našli efektivní řešení: školní autobus. Z některých částí Jesenice nejdříve jezdilo doslova pár dětí. Během podzimu se však poptávka po tomto druhu dopravy tak rozšířila, že jsme museli navýšit počty spojů. Děti vozí autobus do dnes, a to i odpoledne domů. Mnoho problémů se tímto způsobem vyřešilo současně. Kromě vlastní dopravy také rozvoz na kroužky a sport. Rodiče mohou jezdit do práce a z práce nezávisle na školní docházce jejich dětí a také mají větší šanci se vyhnout každodenním zácpám v okolí Jesenice.

Pro žáky dojíždějící ráno na kole jsme zajistili cykloaltán, poměrně velkou stavbu, kam se kola zamykají a ke škole jsme vystavěli cyklostezky vedoucí z odlehlejších částí Jesenice.

Škola v centru města nakonec musela pojmout téměř tisíc žáků. Výuka probíhala i v pronajatých prostorách přestavěného nákupního centra, tělocvik ve společenském sále městského úřadu a vůbec v každém volném prostoru.

Obyvatel i dětí v Jesenici stále přibývá. V době mého starostování v letech 2014-2018 jsme koupili pozemek na novou školu. Získali peníze z dotačních titulů a stavební povolení. Letos v září byla škola slavnostně otevřena.

Je toho mnoho, co může vedení obcí pro školáky a jejich rodiče udělat. Chce to jen chtít, mít podporu zastupitelů a zajištěné peníze.

RADKA VLADYKOVÁ, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

Autor: