Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Vedení obcí toho pro školáky může udělat opravdu hodně

Školní autobus sváží děti do školy i domů. foto: ARCHIV AUTORKY

Názor
Když se prvního září 2003 otvírala v Jesenici u Prahy nová, moderní základní škola pro 540 dětí, zaznívaly obcí hlasy, jestli se ji někdy vůbec podaří naplnit žáky. Do té doby sloužila školákům v obci s dvou a půl tisíci obyvateli přes sto let stará škola umístěná v malé budově naproti obecnímu úřadu. Po deseti letech překotného stavebního boomu, který do Jesenice přinesl tisíce nových obyvatel, se ale naplnila i nová základka.
  1:51

Jesenice se skládá z pěti sídelních částí, ze kterých rodiče vozili děti na výuku. Každý den ráno tak byla před školou chaotická dopravní situace. Nabízených řešení bylo mnoho - od chytrých semaforů až po omezení průjezdu kolem budovy. Nakonec jsme našli efektivní řešení: školní autobus. Z některých částí Jesenice nejdříve jezdilo doslova pár dětí. Během podzimu se však poptávka po tomto druhu dopravy tak rozšířila, že jsme museli navýšit počty spojů. Děti vozí autobus do dnes, a to i odpoledne domů. Mnoho problémů se tímto způsobem vyřešilo současně. Kromě vlastní dopravy také rozvoz na kroužky a sport. Rodiče mohou jezdit do práce a z práce nezávisle na školní docházce jejich dětí a také mají větší šanci se vyhnout každodenním zácpám v okolí Jesenice.

Pro žáky dojíždějící ráno na kole jsme zajistili cykloaltán, poměrně velkou stavbu, kam se kola zamykají a ke škole jsme vystavěli cyklostezky vedoucí z odlehlejších částí Jesenice.

Škola v centru města nakonec musela pojmout téměř tisíc žáků. Výuka probíhala i v pronajatých prostorách přestavěného nákupního centra, tělocvik ve společenském sále městského úřadu a vůbec v každém volném prostoru.

Obyvatel i dětí v Jesenici stále přibývá. V době mého starostování v letech 2014-2018 jsme koupili pozemek na novou školu. Získali peníze z dotačních titulů a stavební povolení. Letos v září byla škola slavnostně otevřena.

Je toho mnoho, co může vedení obcí pro školáky a jejich rodiče udělat. Chce to jen chtít, mít podporu zastupitelů a zajištěné peníze.

RADKA VLADYKOVÁ, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

RADKA VLADYKOVÁ, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...