Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Motivační schody vzbudily velký ohlas

Motivační schody v Základní škole U Vršovického nádraží foto: ARCHIV RADNICE

Názor
Školáci vstoupili do dalšího roku s covidem. Všudypřítomná epidemie nám už od loňského jara názorně ukazuje, jak důležité je lidské zdraví a péče o něj. Zároveň naše děti, stejně jako celou společnost, čeká vyrovnávání se s důsledky škod, které vir napáchal a stále páchá. Od toho se také odvíjejí aktivity radnice Prahy 10 a některých škol.
  1:07

To, že hygiena je klíčová, jsme školákům vštěpovali už vloni. Tehdejší školní rok jsme odstartovali s bezdotykovými stojany na dezinfekci. Ty jsme rozmístili do všech námi zřizovaných škol a školek, a ještě jsme je doprovodili speciálně zpracovaným desaterem s radami a tipy týkajícími se hygieny a prevence nemocí.

Letos jsme téma zdraví a zdravého životního stylu pojali ještě o poznání komplexněji. Ve středu 1. září jsme rozjeli dvouměsíční informačně – osvětovou kampaň s názvem „Zdravá Praha 10“, která spočívá ve spolupráci s desítkami profesních organizací a společném vytváření edukačních materiálů. Ty jsme rozdělili do čtyř kategorií: první pomoc (sobě prostřednictvím prevence i ostatním), zdravý pohyb, kvalitní strava a zdravá mysl.

Kampaň cílí na širokou veřejnost, přičemž velmi důležitou skupinou příjemců jsou právě školáci. O daných aktivitách jsme informovali ředitele všech našich škol a školek a uvažujeme i o tvorbě materiálů zaměřených speciálně na děti.

Před Nákupním centrem Eden proběhne 13. října i veletrh Zdravá Praha 10, na kterém pražská záchranka představí svoji techniku, vodní záchranáři svůj záchranářský člun, hygiena ukáže, jak si správně mýt rukou, nebudou chybět ukázky první pomoci a další praktické nácviky. V rámci doprovodného programu vystoupí mimo jiné ředitelka základní školy Eden, která představí projekt zdravá škola – do sítě škol podporujících zdraví je ta z Edenu zapojená už od roku 2009. Pevně věřím, že mezi návštěvníky bude i řada našich školáků, kteří si v praxi vyzkouší to, o čem se učí.

Velmi aktivní jsou také samotné školy, a já z toho mám obrovskou radost. V ZŠ U Vršovického nádraží se přes prázdniny rozhodli polepit schody v budově slogany zaměřenými na osobnostní rozvoj a podporu demokratických principů. Děti si hrou mohou po troškách osvojovat filozofii či psychologii a přemýšlet nad jednotlivými citáty. Aktivita vršovické školy vzbudila obrovský ohlas, na našem facebooku příspěvek zaznamenal tisíce „lajků“, takřka 1 500 lidí ho pak sdílelo. Podobný princip bychom chtěli zapracovat i do naší kampaňové oblasti „zdravá mysl“.

Zapomínat samozřejmě nesmíme na mimoškolní zábavu, a i v tomto směru jsou někteří pedagogové na Desítce nesmírně aktivní. Speciálně bych vypíchla neuvěřitelnou energii dua učitelek ze ZŠ Karla Čapka, které si říká „2Lehrerinen“ a pořádá nejrůznější akce (nejbližší bude 20. října - charitativní výstava dýní). V našem zářijovém radničním měsíčníku s nimi přinášíme dvojrozhovor, pro mě osobně jedno z nejinspirativnějších interview v historii našeho periodika.

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...