130 let
Kniha 11. září 2001. Příšerný podvod se ve Francii stala bestsellerem.

Kniha 11. září 2001. Příšerný podvod se ve Francii stala bestsellerem. | foto: Reprofoto

K čertu s realitou

Názory
  •   7:38
Konspirace táhnou. Tajné dějiny Evropy, světa, starého Egypta, Čech, Moravy a Slezska, jezuitů – to vše na nás vykukuje z výloh. Kniha 11. září 2001. Příšerný podvod se ve Francii stala bestsellerem. Tak proč by neletěl příběh o tom, že Vincent van Gogh si ucho neuřízl sám, ale usekl mu je Paul Gauguin?

Je to naše přání. Ve společnosti, kde občané vydávají více peněz na ezoteriku než stát na vzdělání (pár let starý údaj z Francie), se můžeme těšit na leccos.

Dozvíme se třeba, že Rudolf Diesel nezmizel v paluby parníku jen tak, ale že v předvečer první světové války toho pacifistu do moře někdo hodil. Přečteme si, že básník Paul Celan nespáchal roku 1970 sebevraždu skokem do Seiny, ale že ho tam strčila Ingeborg Bachmannová. A že ona sama o tři roky později nepodlehla popáleninám po požáru římské nemocnice, ale byla otrávena nepřáteli. Myslíte si snad, že se Ernest Hemingway zastřelil? Kdepak. Určitě ho – pár měsíců poté, co se z Kuby vrátil do USA – odpráskli agenti Fidela Castra.

Tak rádi se dovídáme, jak to „bylo ve skutečnosti“, až je pro nás realita zcela nepřitažlivá. Jak to bylo ve skutečnosti s Goghovým příbuzným Theem? Nepovídejte, že ho před pěti lety zavraždil islamista. Určitě ho propíchl nějaký potomek Paula Gauguina.

Autor: Zbyněk Petráček
  • Vybrali jsme pro Vás