Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAIN: Krátkozraký plán. Závislost na hazardu zatěžuje i státní pokladnu

Hazard. Ilustračn foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hazard. Ilustračn foto | foto: Shutterstock

Varuj se hazardu, vzpomeň si na Jardu. Vypadá to, jako kdyby se ministerstvo financí rozhodlo inspirovat cimrmanovským heslem a ve snaze ochránit všechny české Jardy se vypravilo na tažení proti hazardním hrám. Podle návrhu ministerstva by se od příštího roku mělo zvednout zdanění sázek a loterií.

Společenská nebezpečnost hazardu je všeobecně známá, proto se návrhu příliš zatleskat nedá. Nejvíce se mají totiž zvedat daně u loterií, které jsou považovány za nejméně společensky škodlivé (sázení Sportky jednou týdně ještě moc lidí na mizinu nepřivedlo). Oproti tomu u kurzových sázek, na nichž se dá vypracovat solidní závislost a prodělat kalhoty, se zdanění zvýší o dost méně. A u hracích automatů, těch černých děr, v nichž stále mizí výplaty mnoha rodin v Česku, se dokonce nemají daně zvedat vůbec. 

Dost velký rozdíl ve srovnání s tři roky starou daňovou úpravou hazardu, jež tvrdě dopadla především na provozovatele hracích automatů. Počet heren od té doby klesl o 60 procent. Žádný takový bohulibý výsledek se od současného návrhu čekat nedá. Ačkoli ministerstvo tvrdí, že navrhované změny ve zdanění jsou primárně motivovány škodlivostí jednotlivých typů hazardních her, ve skutečnosti mu jde spíš o vyšší výběr daní.

Na provozovatelích herních automatů už si toho moc vzít nemůže, ale loterie, to je ovšem něco jiného. Samozřejmě to souvisí s tím, že zatímco výdaje státního rozpočtu rostou dvoucifernými tempy, na příjmové straně to naopak drhne. Jenže z dlouhodobějšího hlediska je preferování daňových výnosů z hazardních her před snahou o potírání závislostí krátkozraké. Závislost na tvrdém hazardu je nakonec zátěží i pro státní pokladnu. Zadruhé, předpokládané zvýšení daňových výnosů (o 0,6 miliardy v příštím a 0,9 miliardy korun v přespříštím roce) nakonec může být o dost menší. Část hazardního průmyslu může totiž kvůli vysokým daním odejít do šedé zóny. Českému Jardovi to nakonec nepomůže – a státní kasu to taky zrovna nevytrhne.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.