19. listopadu 2012 12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Antilistopad

Protivládní demonstrace v Praze na Národní třídě - 17. 11. 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protivládní demonstrace v Praze na Národní třídě - 17. 11. 2012. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Protivládní demonstrace, jaké v sobotu zažily Praha, Brno a Ostrava, k demokracii samozřejmě patří. Ale při vší úctě k různým jednotlivcům, z nichž se ten dav také skládal, k lidem, kteří se upřímně považují za demokraty, je pravda, že jako celek představují jakési kontrarevoluční tažení proti režimu nastolenému před 23 lety.

Tento celek ve svém středu toleruje komunisty s rudými prapory, srpy a kladivy i ranaře, kteří fyzicky napadnou ojedinělého odvážlivce, co si dovolí demonstrovat proti demonstrantům. A tleská uřvanému a vulgárnímu šéfovi odborů Jaroslavu Zavadilovi, který se nedávno vyznamenal výrokem, že on by radši stál frontu na banány (rozuměj za Husáka) než před úřadem práce (rozuměj v dnešním kapitalismu).

Že by tento dav, až se sociální demokracie jeho jménem dostane k vládě, zaváděl předlistopadové pořádky, nehrozí. Je to „jen“ demonstrace negativního myšlení, pochod lidí, co se vyžívají ve své blbé náladě. A protože ten sobotní dav pro sebe bez odporu společnosti vyvlastnil datum 17. listopadu - včetně takových jeho symbolů, jako je zvonění klíčenkami -, byli jsme vlastně svědky ještě jiné demonstrace: únavy těch, kdo mají pořád raději svobodu než plnou zaměstnanost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!