17. ledna 2013 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Nemilovaná

Vítězní prezidenští kandidáti - Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězní prezidenští kandidáti - Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | foto: Robert Petr, Lidové noviny

Rozhlasový duel obou uchazečů o Hrad byl včera jasnou ukázkou strategie, kterou oba muži před druhým kolem zvolí. Miloš Zeman bude různými způsoby zdůrazňovat, že je kandidátem pracujících proti panské vládě, jejíž první místopředseda Karel Schwarzenberg nemůže zapřít nos mezi očima, ale ví, jak je vláda nepopulární, takže se snaží odvádět pozornost jinam.

Proto byl například při debatě o změnách v ústavě ministr a přední člen establishmentu mnohem radikálnější než soukromník stojící už deset let mimo exekutivu. Schwarzenberg včera pro sněmovnu navrhl zavést místo poměrného většinový systém, zatímco v Senátu by většinový systém nahradil poměrným. A pročpak tak najednou? Protože to je přesně ten druh náhražkového radikalismu, ze kterého se nikdo nenají a naštěstí ani nezadluží.

Naopak ohledně nominací do vedení ČNB je Schwarzenberg vcelku vágní, zatímco radikální Zeman jde tak daleko, že by do bankovní rady jmenoval třeba i ekonoma odborů. Což jsou ti úžasní experti, kterým teď vadí každý úsporný plán vlády, ale byli zticha, když ČSSD masivně zadlužovala stát i za hospodářského růstu. Schwarzenberg to bohužel neřekne, neboť spravedlivé zhodnocení jeho vlády, která je lepší než většina vlád minulých, se snad prosadí v budoucnu, ale během příštích devíti dnů ani náhodou.