Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Cesta do Bergama. Proč jsme se vyhnuli pohromě?

Armádní vozy odvážejí rakve s obětmi koronaviru ze severoitalského měst Bergamo. Lombardie je nejhůře zasaženým italským regionem. foto: ČTK/AP

Tu nejtěžší práci máme před sebou – vracet se do nového normálu, naučit se s nemocí covid-19 žít. Ale to nejděsivější máme za sebou – Itálii jsme se vyhnuli. Málokdo v půli března asi doufal, že dnes budou naše špitály poloprázdné. Brzy vyjdou desítky vědeckých studií, které srovnají reakce jednotlivých zemí a vyhodnotí z nich účinnost různých kroků. Zkusme teď nadhodit pár hypotéz: proč některé země nápor zvládly?
  9:25

Prvním a jednoznačným argumentem je čas. Viděli jsme, co nemoc provádí v zemi vyspělé a bohaté, zemi, kterou známe, a měli jsme možnost se nachystat. Dupli jsme na brzdu a připravili zejména nemocnice na tsunami, která (díky tomu) nepřišla.

KAMBERSKÝ: Tlustí bankovní kocouři budou ještě tlustší. Česko se nepoučilo z krize 2008

Druhým faktorem bude jistá národní izolace. Přeshraniční pohyb v zemích Beneluxu nebo mezi Francií a Španělskem je prostě mohutnější, u nás třeba nejezdí desítky tisíc fotbalových fanoušku do jiného státu. My, kromě tisíců lyžařů, takový kontakt s hlavními ohnisky nákazy nemáme.

Oblíbená je hypotéza „očkování proti TBC“, protože země s mohutným a dlouholetým očkováním vykazují nižší výskyt nového koronaviru. Ale tady půjde nejspíše o pouhou korelaci, nikoli kauzalitu. Je dosti nepravděpodobné, aby dávné očkování proti bakterii způsobovalo imunitu proti novému viru. Spíše bude pravda, že státy s mohutnou očkovací praxí mají silnější hygienickou síť a robustnější epidemiologickou připravenost. U nás se stále snaží hygienici trasovat kontakty každého nakaženého, zatímco v USA či Velké Británii testují jen nemocniční pacienty, natož aby trasovali populaci.

Čtvrtým faktorem bude možná až přehnaný respekt k expertům – u nás ani sebezvláštnější premiér neokřikne epidemiologa. Naopak, politici skáčou, jak bílé pláště pískají.

KAMBERSKÝ: Utrácejte! Když si nepůjčíme, padneme do bídy

Zapáté je tu jakýsi špatně měřitelný faktor strachu a opatrnosti. Investicím do akcií se vyhýbáme, peníze se válí na spořicích účtech. Videa Islámského státu nás děsí natolik, že nechceme ani dětské uprchlíky ze Sýrie. Hlubinná opatrnost pak vede k tomu, že karanténu dodržujeme – včetně otravných roušek.

Zašesté: věříme státu. Čtenář proklínající vládu si teď ťuká na čelo, ale ten důvod je hlubší. Američané, kteří stávkují proti karanténě, křičeli na zdravotníky: „Proč, ty šmejde, můžeš do práce, a já ne?!“ Můžeme se jim smát, ale v Evropě, a v Česku zejména, věříme, že i když nemůžeme vydělávat, stát se nějak postará. Třeba blbě, třeba málo, ale postará.

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...