18. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Hororová koalice. Jméno Semín je jen zástěrkou pro mocenskou hru

Novinář Michal Semín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Michal Semín. | foto: Wikimedia/Dezidor

Michal Semín jako kámen úhelný, na němž se štípe osud vládní koalice. To je tak bizarní zápletka, že by se na ni ani Václav Havel s Tomem Stoppardem dohromady nezmohli: vládu v ateistické zemi shodí „lefébvrista“. Pan Semín nelže, nekrade a se svou chotí pečují o svých devět dětí. V tomto punktu mu nelze ničehož vyčítati. Nicméně o osobnost názorově nanejvýše vykrajněného pana Semína v posledku vůbec nejde. Problém je v politice.

Jméno Semín budí emoce, protože jeho nositel je názorů v zemi vpravdě neobvyklých. Radní by neměl být člověk krajních názorů – a pan Semín stojí na okraji toho, co je v Česku okrajem. Ale fundamentalistický katolík Michal Semín působí na české antiklerikální prostředí jako rudý hadr na býka, ačkoli v radě ČTK už rok a čtvrt sedí člověk, jehož morální profil je asi šestsetšedesátšestkrát horší než páně Semínův.

Hnutí ANO dává najevo, že umí prohlasovat cokoli ve shodě s SPD a KSČM. Což o to, to je v podstatě banální mocenská hra. Potíž je jinde: po špatných zkušenostech s tím, že si vítězové voleb všude nastrkali své lidi, aby po dalších volbách přicházely „noci dlouhých nožů“, se začalo do rad volit poměrně – tedy i opozice tam měla mít svého člověka. A tady se náhle nemohl dostat do rady ČTK nominant lidovců a Pirátů Josef Šlerka. Tady nejde o Šlerku a Semína, ale nerespektování opozice. A to by se mohlo Babišovu hnutí šeredně vymstít: ani ono nebude u vlády věčně.

A na závěr slovo do pranice: k čemu je vlastně v době dnešního informačního nadbytku potřeba zákon o ČTK? Četka je ziskovou institucí, která si právě svou nestranností získává uživatele na trhu shora i zdola. Nepotřebuje vůbec žádné politické nominanty, aby jí radili, aby na ni dohlíželi a ještě aby z jejích vydělaných peněz brali odměny.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky