Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Hororová koalice. Jméno Semín je jen zástěrkou pro mocenskou hru

Média

  5:00
Michal Semín jako kámen úhelný, na němž se štípe osud vládní koalice. To je tak bizarní zápletka, že by se na ni ani Václav Havel s Tomem Stoppardem dohromady nezmohli: vládu v ateistické zemi shodí „lefébvrista“. Pan Semín nelže, nekrade a se svou chotí pečují o svých devět dětí. V tomto punktu mu nelze ničehož vyčítati. Nicméně o osobnost názorově nanejvýše vykrajněného pana Semína v posledku vůbec nejde. Problém je v politice.

Novinář Michal Semín. foto: Wikimedia/Dezidor

Hamáček: Pokud bude kandidát SPD Semín zvolen do Rady ČTK, nemělo by smysl pokračovat v koalici

Jméno Semín budí emoce, protože jeho nositel je názorů v zemi vpravdě neobvyklých. Radní by neměl být člověk krajních názorů – a pan Semín stojí na okraji toho, co je v Česku okrajem. Ale fundamentalistický katolík Michal Semín působí na české antiklerikální prostředí jako rudý hadr na býka, ačkoli v radě ČTK už rok a čtvrt sedí člověk, jehož morální profil je asi šestsetšedesátšestkrát horší než páně Semínův.

Hnutí ANO dává najevo, že umí prohlasovat cokoli ve shodě s SPD a KSČM. Což o to, to je v podstatě banální mocenská hra. Potíž je jinde: po špatných zkušenostech s tím, že si vítězové voleb všude nastrkali své lidi, aby po dalších volbách přicházely „noci dlouhých nožů“, se začalo do rad volit poměrně – tedy i opozice tam měla mít svého člověka. A tady se náhle nemohl dostat do rady ČTK nominant lidovců a Pirátů Josef Šlerka. Tady nejde o Šlerku a Semína, ale nerespektování opozice. A to by se mohlo Babišovu hnutí šeredně vymstít: ani ono nebude u vlády věčně.

Sněmovna na dvě místa v Radě ČTK nikoho nezvolila, čtyři kandidáti postoupili

A na závěr slovo do pranice: k čemu je vlastně v době dnešního informačního nadbytku potřeba zákon o ČTK? Četka je ziskovou institucí, která si právě svou nestranností získává uživatele na trhu shora i zdola. Nepotřebuje vůbec žádné politické nominanty, aby jí radili, aby na ni dohlíželi a ještě aby z jejích vydělaných peněz brali odměny.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...