Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Sbohem, hospodo, sbohem, zájezde! Přijdou krajně nepříjemné rozkazy

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Medvědi jsou jedni z nejnebezpečnějších predátorů zeměkoule. Takový Ursus maritimus alias medvěd lední nemá na souši nepřítele, jde z něj skutečná hrůza. Mezi lidmi se traduje, že nevyzpytatelnost těchto huňáčů plyne i z toho, že nemají mimické svaly. Ptám se: viděli jste někdy nějakou emoci na tvářích Romana Prymuly?

Skoro by se chtělo říci: kdybychom tohoto zcela neemotivního plukovníka neměli, museli bychom si ho vymyslet. Bavíte-li se s lidmi z oboru, většina z nich přiznává, že Adam Vojtěch, přezdívaný Ken, Hoch s kapesníčkem či Babišův chlapeček, byl jedním z těch výrazně lepších ministrů zdravotnictví, jakého tato země měla. 

Pravda samozřejmě je, že laťka je velmi nízko a většina jeho předchůdců byla zcela tragická – připomeňme jména jako Marie Součková, Jozef Kubinyi, Milada Emmerová, Martin Holcát či Ivan David, pro některé třeba i Tomáš Julínek. Podle Chlívku patřil pan Vojtěch spolu s Leošem Hegerem dokonce k těm nejlepším, kteří úřad na pražském Palackého náměstí kdy řídili. O jeho fungování a vystupování během koronakrize se to bohužel říci nedá. Ani omylem.

Naopak vojcl Prymula, muž loajální primárně sám sobě a svým obchodům, je tady a teď (a jen tady a teď, aby nedošlo k mýlce) takřka optimální figurou. Nenechá se vytočit sebestupidnějším dotazem. Nedá na sobě znát sebemenší emoci. Není členem žádné strany (jakkoli jeho politické afiliace jsou zjevné), takže vystupuje převážně apoliticky, jako čistý technokrat boje proti epidemii.

A v neposlední řadě: ani lidé, kteří při vyslovení premiérova jména začnou vidět rudě, nemohou tvrdit, že pan Prymula je nějaký Babišův pejsek.

Nicméně se zdá, že jakákoliv doporučení a dobré rady jsou v tomto národě k ničemu. Ačkoli máme desetinásobný počet nakažených než na jaře, ačkoli počty případů třeba mezi seniory v Praze vzrostly za poslední týden o 200 procent, chováme se, jako by se nechumelilo. Kavárny, hospody, divadla, zájezdy, večírky… Dokud nám to vláda dekretem nezakáže, své sociální kontakty prostě omezovat nebudeme.

Velké firmy pomáhají, nabídly přetížené hygieně, která nestíhá dostatečně rychle trasovat, služby svých call center, ale my, sebevědomé občanstvo, si prostě na své posvátné právo na zábavu sahat nenecháme.

Mám pro p. t. čtenáře špatnou zvěst: oni nám zatnou tipec. Nejsme-li schopni se sami omezovat, přijdou velmi striktní opatření – tedy zákazy. Čtu-li neexistující mimiku medvěda Prymuly dobře, příští týden přijdou sice časově omezené, ale velmi striktní a krajně nepříjemné rozkazy. Sbohem, lázně, sbohem, hospodo, sbohem, zájezde!

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!