130 let
Hnutí ANO do značné míry vytunelovalo náš program, tvrdí Jan Hamáček. ČSSD prý...

Hnutí ANO do značné míry vytunelovalo náš program, tvrdí Jan Hamáček. ČSSD prý proto nemůže být totální opozicí vůči menšinové vládě ANO. | foto: Michal Šula, MAFRA

KAMBERSKÝ: Nikoho neživte. Trpaslík je v koalici vždycky ve výhodě

Názory
  •   6:00
PRAHA - Koaliční vyjednávání je vždycky zábavná kratochvíle, ale handrkování mezi Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem je pikantnější než obvykle – mimo jiné proto, že programy partají jsou velmi podobné. Snaha vymezit se pak vede k výsledkům, jež těžko nazvat jinak než bláznivé.

V prvé řadě, rozpočet za rok 2016 skončil v přebytku 62 miliard, loni ve schodku šesti miliard – k vyrovnanému hospodaření scházelo ani ne půl promile celého objemu. Z ekonomického pohledu není pražádného důvodu zvyšovat daně. Stát je veliký, neprožíváme krizi, nehrozí nám bankrot ani válka. Jenže s ekonomickou racionalitou v politice neuspějete.

V návrzích ČSSD je překvapivě skryt jeden klíčový a dobrý motiv – zvýšení dědické daně (mimo nejbližší příbuzné a nad limitem padesáti milionů). Je-li Česko zemí s nízkou příjmovou nerovností (která se v posledních letech dokonce snižuje), pak pro majetky platí opak: máme velkou a rostoucí majetkovou nerovnost. Dědická daň chrání „lidi práce“ od pokladních přes kameníky až po architekty. Výraznou dědickou daň má i tak svobodomyslná země, jako jsou Spojené státy americké. Chceme podporovat lidi pracovité, nikoli ty, kteří se narodí se stříbrnou lžičkou v pusince.

Naopak pominutí smyslů představuje nápad danit korporace progresivně, jedny hodně a jiné ještě víc. Polovina by se rozštěpila na menší kusy, druhá polovina by přesunula sídlo mimo republiku: výběr daní by nevzrostl, ale klesl. Stále jsme v EU spíše chudší zemí, která dohání zbytek, nižší daň z příjmu firem je jednou z mála našich konkurenčních výhod: už dnes má firemní daň nižší Irsko i Lichtenštejnsko, Bulharsko i Kypr. Našich 19 procent je přesně stejných, jako má Polsko, Maďarsko i Slovensko – a na tom bychom neměli nic měnit.

Jenže s logikou a racionalitou v politice daleko nedojdete. ANO má sice pětkrát více poslanců než socialisté, ale většinu prostě nemá. Může se vztekat na „vydírající trpaslíky“, může protestovat klidně i na nádražní lampárně, ale to je zhruba tak vše, co může dělat.

Autor: Petr Kamberský