26. května 2015 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Průjmy v Praze? Byla to prostě klika

Voda v pražských Dejvicích není pitná. Obyvatele této části o tom 24. května... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda v pražských Dejvicích není pitná. Obyvatele této části o tom 24. května... | foto: ČTK

Profesionálové mají úsloví: začínající řidič musí mít třikrát štěstí. Dvakrát se karambolu tak tak vyhnout... a jednou jej prožít bez újmy na zdraví. Teprve pak si začne dávat opravdu pozor. Praha zažila něco podobného. Ačkoli lidé na pohotovosti sloupkaře asi proklejí, tak měla metropole velikou kliku – vážné systémové chyby odhalila relativně levně.

Ne, není to žádné přehánění. Povodně v roce 1997 nebyly významně mohutnější než ty následující, přesto tato „lekce“ stála devětačtyřicet životů. Odhalení bezpečnostní dírky v pražských vodovodech vyšlo vedle toho neuvěřitelně levně.

Není nutné si hned brousit kritické drápky na špatném zmapování vodovodního řadu, nejasném dohledu místních a státních orgánů či sporném rozdělení pravomocí. Ani není nutné se pohoršovat nad guttenbergovským vylepováním plakátů v době, kdy by stačilo poslat jednu hromadnou SMS.

Pražská fekální lapálie je varování nejen pro metropoli, ale pro všechna města. Ty otázky totiž nejsou vůbec banální: Máme vodovody dobře zmapované a zabezpečené? Jak rychle jsme schopni odhalit případný útok na čistou vodu? A možná zejména: Jak rychle jsme schopni lidi varovat?

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz