Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Senioři jsou jedinou skupinou, která žádný pokles příjmů nezažila. Naopak

Seniorka v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seniorka v Praze | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Chlívek Je-li všechno špatně, je potřeba na věci hledat nějaká pozitiva. Na mimořádném přidávání seniorům je špatně úplně všechno.

Nepřát vyšší životní úroveň lidem, kteří prožili většinu života v reálném socialismu a po převratu neměli mnoho času si na důchod našetřit soukromě, může jen asociál a nelida. Nechceš, Chlíváku, aby tvoje maminka měla vyšší důchod?

Jenže ono je to krapet složitější. Když Jan Hamáček říká, „Živnostníkům jsme dali 500 korun denně, a teď je problém přidat seniorům 500 korun měsíčně?“, pak se dopouští úplně učebnicové demagogie. Pětistovku denně (slavný program Pětadvacítka) vyplácel stát jen těm živnostníkům, kteří si kvůli pandemii a vyhlášení nouzového stavu nemohli vydělat na chleba. 

Kdo mohl pracovat, žádný příspěvek nedostal. A obráceně: nešlo o žádné přilepšení, ale o obyčejnou snahu, aby nám živnostníci a jejich rodiny neumřeli hlady – a to už vůbec nemluvíme o tom, že většina živnostníků si normálně vydělá výrazně víc než onu pětistovku denně.

Spousta lidí přišla o práci, spousta lidí nemohla pracovat, spoustě lidí klesly příjmy. Starobní důchodci jsou jedinou skupinou, která žádný pokles příjmů nezažila – naopak. Stát vyplácí důchody stále, spolehlivě, dokonce je (správně) valorizuje. I bez mimořádného příspěvku by stouply penze od příštího roku skoro o 900 korun.

Jinak řečeno, je-li země v ekonomické krizi, jsou penzisté tou nejméně zasaženou skupinou, protože stát platí spolehlivě a zvyšování cen se přímo promítá do zákonného zvyšování důchodů. Všem ostatním skupinám stát pomáhal proto, že byly zasaženy krizí a přišly o příjmy. Penzisté o žádné příjmy nepřišli, naopak.

Na začátku jsme psali, že i na špatných věcech je třeba hledat něco dobrého. Tady to je: díkybohu že je tento příspěvek jednorázový, protože stálé zvýšení zavazuje všechny budoucí vlády k vyšším důchodům napořád. A ještě jedna věc: vláda argumentuje, že spotřební koš seniorů roste víc než ten obecný (zboží a služby seniorům podražily o 3,5, ostatním „jen“ o 3,1 procenta). Relevantní námitka, ale jejím řešením není mimořádná dávka v podobě pěti tisíc korun, nýbrž změna zákona: důchody by se napříště měly zvedat ne podle obecné inflace, ale právě podle seniorské inflace.

Přídavek seniorům lze přesto pochopit – ovšem z úplně jiných důvodů, než jaké hlásá koalice. Kdyby vláda měla inteligentní komunikaci, řekne srozumitelně: „Zrušením superhrubé mzdy klesnou skoro všem daně. Lidé budou mít víc peněz. Ale protože jsme výjimečná země, kde se důchody vůbec nedaní, pokles daní penzistům nepomůže. Pokud tedy skoro všem vzrostou příjmy, musíme seniorům přidat, jinak by jim životní úroveň relativně klesla.“ Ale to říct zjevně nedovede.

Těžko říci proč.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...