Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Spirála smrti. Víceletá gymnázia jsou oheň, pomáhají i pálí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V roce 1990, kdy jsme radostně budovali kapitalismus, jsme mimo jiné zkoušeli obnovit bájné modely první republiky, ale ukázalo se, že slavná řešení nejde snadno přenést do moderního světa. Až příliš často nám tyto pokusy vybuchly do obličeje, jak jsme zažili při obnovování kampeliček. Víceletá gymnázia jsou podobný příběh: sice žádný výbuch, ale dlouhodobý a bolavý problém našeho vzdělávání.

Na počátku byl chvályhodný úmysl – obnovit slavná reálná gymnázia. Takové Deutschen Staats-Realgymnasium in Prag II ve Štěpánské ulici či Středočeská kolej Jiřího z Poděbrad – to byly pojmy! Ostatně asi nejznámější současné gymnázium, dvojjazyčný PORG, vznikl v roce 1990 právě jako akronym pro První obnovené reálné gymnázium.

Jenže tak jako se kampeličky proměnily ze svépomocného spolku sousedů na organizované tunelování, tak se výběrové školy pro pár promile populace proměnily v masivní nástroj likvidace základního školství. Přeháníme? Nikoli.

V republice máme k aktuálnímu datu 267 osmiletých gymnázií, plus dalších čtyřiapadesát šestiletých – tedy celkem 321 víceletých gymnázií. To je zhruba 111 procent počtu, jaký nabízejí klasická, čtyřletá gymnázia (289).

A z několika škol pro mimořádně talentované děti se stává masivní vysavač, který zejména ve velkých městech vyluxuje ze základek v podstatě všechny talentovanější děcka: jen v Praze jsou víceletých gymnázií takřka čtyři desítky. Vzniká tak nezadržitelná spirála: nejtalentovanější děti odcházejí, takže se zhorší průměrná úroveň třídy, tudíž z této „zničené“ třídy odcházejí další děti…

Zejména ve velkých aglomeracích zmizí ze základek až třetina žáků – a výsledek je samozřejmě zcela tristní.

Ministerstvo, které právě na třídenní konferenci veřejně probírá „Strategii vzdělávací politiky do roku 2030+“, si je maléru vědomo. Dokonce uznává, že „odchod velkého množství žáků na víceletá gymnázia je zcela legitimní a často nejlepší možná volba pro konkrétní motivované rodiče“, ale devastuje systém jako celek.

Jak tohle chce ministr změnit, však zůstává ve hvězdách. Protože současný systém, ačkoli pro společnost zcela destruktivní, plně vyhovuje všem elitám, které si právě skrze víceletá gymnázia a následný přístup na nejatraktivnější vysokoškolské obory reprodukují své společenské postavení. A každý pokus o změnu budou právníci, lékaři, ekonomové i novináři ze všech sil bojkotovat.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2020: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Testovaný model EasyBike Egoist | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Elektrokolo s pevným rámem je univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou širší pneumatiky a odpružená vidlice, tak na...

Panny si užijí lásky, nový vztah čeká Lvy. Horoskop pro všechna znamení

Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Oheň charakterizuje znamení Lva navenek, vzduch jej ovlivňuje uvnitř a oba živly se navzájem doplňují a podporují. Lidé...