Nejen proto, že bývalá ústavní soudkyně Janů má výbornou pověst, ale zejména proto, že by její erudice a konzervativně „přirozený“ přístup k právu mohly pomoci postavit šílený úřad z hlavy na nohy. ÚOOÚ je úřadem jak z pouček pana Parkinsona; úřadem, který praktikuje ochranu tak dokonale, až všem (krom čistokrevných gaunerů) škodí.
V čele ‚ochránců soukromí‘ bude bývalá ústavní soudkyně Janů![]() |
Naposledy se zdravému rozumu utržený úřad dostal do zpráv na jaře, kdy soud zrušil jednu z pokut, kterou úřad udělil. Majitel obchodu dal na internet fotografii zloděje, díky čemuž se podařilo najít ukradené elektrokolo i zloděje. Úřad však obchodníka Jakuba Ditricha pokutoval, protože „zveřejněním fotografie na internetové sociální síti došlo k zásahu do soukromí konkrétní fyzické osoby, což je v protikladu vůči ochraně soukromého a osobního života“.
Podobných případů jsou desítky, možná stovky: úřad pokutoval třeba i majitele domu Františka Ryneše, jehož průmyslová kamera přistihla vandaly, kteří mu opakovaně ničili dům (a policie je nikdy nechytila).
Igor Němec předsedou ochránců dat: Rozporuplných deset let![]() |
Ale případy, kdy ÚOOÚ upřednostňoval osobní údaje gaunerů před ochranou majetku, nejsou jediné, kdy očividně škodí. Podobně třeba popotahuje vysoké školy, které rozesílají studentům SMS „pan profesor onemocněl, přednáška odpadá“ – protože tím prý vytvářejí nezákonnou databázi osobních údajů (telefonních čísel). Podobně chrání neplatiče před zápisem v registru dlužníků SOLUS a jeho „doktrína“ vede k zpochybňování i obyčejného univerzitního hodnocení pedagogů.
Mladí, naivní a idealističtí budou doufat, že Ivana Janů nasměruje úřad od řešení „ptákovin“ k reálné ochraně našich dat. My cynici budeme doufat, že Igorem Němcem rozjetý parník alespoň trochu zbrzdí.