Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Zeman ustoupil. Do čela úřadu, který škodí, nastoupí Ivana Janů

Kamberský

  11:58
Hurá! Prezident Miloš Zeman nebude dělat schválnosti, přestane tlačit svého muže a zítra jmenuje do čela Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivanu Janů, která tak vystřídá Igora Němce. Dvakrát hurá!

V čele Úřadu pro ochranu osobních údajů bude bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. foto: ČTK

Nejen proto, že bývalá ústavní soudkyně Janů má výbornou pověst, ale zejména proto, že by její erudice a konzervativně „přirozený“ přístup k právu mohly pomoci postavit šílený úřad z hlavy na nohy. ÚOOÚ je úřadem jak z pouček pana Parkinsona; úřadem, který praktikuje ochranu tak dokonale, až všem (krom čistokrevných gaunerů) škodí.

V čele ‚ochránců soukromí‘ bude bývalá ústavní soudkyně Janů

Naposledy se zdravému rozumu utržený úřad dostal do zpráv na jaře, kdy soud zrušil jednu z pokut, kterou úřad udělil. Majitel obchodu dal na internet fotografii zloděje, díky čemuž se podařilo najít ukradené elektrokolo i zloděje. Úřad však obchodníka Jakuba Ditricha pokutoval, protože „zveřejněním fotografie na internetové sociální síti došlo k zásahu do soukromí konkrétní fyzické osoby, což je v protikladu vůči ochraně soukromého a osobního života“.

Podobných případů jsou desítky, možná stovky: úřad pokutoval třeba i majitele domu Františka Ryneše, jehož průmyslová kamera přistihla vandaly, kteří mu opakovaně ničili dům (a policie je nikdy nechytila).

Igor Němec předsedou ochránců dat: Rozporuplných deset let

Ale případy, kdy ÚOOÚ upřednostňoval osobní údaje gaunerů před ochranou majetku, nejsou jediné, kdy očividně škodí. Podobně třeba popotahuje vysoké školy, které rozesílají studentům SMS „pan profesor onemocněl, přednáška odpadá“ – protože tím prý vytvářejí nezákonnou databázi osobních údajů (telefonních čísel). Podobně chrání neplatiče před zápisem v registru dlužníků SOLUS a jeho „doktrína“ vede k zpochybňování i obyčejného univerzitního hodnocení pedagogů.

Mladí, naivní a idealističtí budou doufat, že Ivana Janů nasměruje úřad od řešení „ptákovin“ k reálné ochraně našich dat. My cynici budeme doufat, že Igorem Němcem rozjetý parník alespoň trochu zbrzdí.