2. března 2017 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KOUTNÍK: Zpacifikovaná bestie. Davidu Rathovi se u soudů daří. K radosti ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 55Diskuse
„Jsem rád, že už neexistuje trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Jsem rád, že už neexistuje trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Byl to pro funkcionáře sociální demokracie sychravý listopad roku 2013. Jejich někdejší hvězda – středočeský exhejtman David Rath – zrovna vylezla z vazby a k vedení ČSSD vystřelila nepříjemný vzkaz. Rath po propuštění naznačoval, že jeho případ se týká financování sociální demokracie. „Myslím, že se to brzy dozvíte,“ tvářil se tajemně do médií.

Nejen to, i policejní odposlechy naznačovaly, že údajně cinknuté zakázky sloužily jako zdroj financí pro oranžovou kasičku. „No jo, to musíme nějak tu bestii nakrmit...“

Vedení ČSSD se ale nemusí stresovat. Nejen že vyšetřovatelé ani Rath dosud k tajemným vzkazům nedodali důkazy, politikovi se „fantasticky“ daří i u soudů. Koncem minulého roku vrchní soud zrušil nepravomocný rozsudek (dle něj měl jít Rath do chládku na 8,5 roku), v polovině ledna pak krajský soud vrátil k došetření i druhou větev kauzy – týkající se manipulace s veřejnými zakázkami Středočeského kraje, v níž uvízlo devět lidí a osm firem včetně stavebního gigantu Metrostav.

David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou u soudu 14. července.
David Rath během přestávky v soudním procesu.

Soudy rozhodly hlavně na základě údajné nezákonnosti odposlechů, které tvoří opěrnou kostru Rathova případu. Vyšetřovatelé budou muset kauzu dopracovat a postavit na jiných důkazech.

Paradoxní je, že o nasazení odposlechů rozhodovalo několik desítek soudců, kteří s namontováním „uší“ neměli problém. Ten vznikl až koncem minulého roku na vrchním a teď i na krajském soudu v Praze. Přitom na odposleších se Rath a spol. bavili o penězích a exhejtmana policie zadržela se sedmi miliony korun. Ani to soudům nemusí stačit. Veřejnost může jen doufat, že z celého případu nakonec nezbyde pouze mastná pokuta pro stát za poškození jména dr. Ratha.

  • 55Diskuse


Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz