3. března 2018 18:07 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Lekce z mafie. Vražda Kuciaka poukazuje na cosi obecnějšího

V reakci na vraždu protestovalo mnoho Slováků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V reakci na vraždu protestovalo mnoho Slováků. | foto: ČTK

Slovenský „případ Kuciak“ se pozorně sleduje i u nás. Nejen kvůli emoci po vraždě dvou mladých lidí. Nejen kvůli sentimentu po společném státu. Ale i proto, že ten případ ukazuje cosi obecnějšího, něco, o čem nelze říci „to by se u nás stát nemohlo“.

Varují už zbrklé a nekritické reakce na vraždu. Například ta, jak rychle vedení policie veřejně vsadilo na mafii coby hlavní vyšetřovací verzi. Teď se ukazuje, že tak prosté to zřejmě nebude. Nebo ta, jak snadno se premiér Fico stal mediálním cílem nepřímých obvinění. Podobně snadno, jako se dříve stal zárukou „proevropského a demokratického“ Slovenska.

Až příliš lehce se před lety polykaly námitky a argumenty proti Ficovi ve jménu hesla: To chcete, aby místo něj vládli národovci a fašouni? I proto Fico pozici premiéra ustál, ale teď to schytává tím snadněji. V té si tuaci se stává nedoložená mafiánská verze vraždy hlavním pilířem obrany nejen Roberta Fica, ale i proevropského, prozápadního a demokratického charakteru Slovenska. I když se přitom musí polykat lecjaká námitka. Toto je důležitá lekce z „případu Kuciak“.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky