Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
27. května 2015 11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDEK: Rathův politický monstrproces? Proti StB v 50. letech slabota

David Rath přichází do soudní síně, kde bude pokračovat soudní líčení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath přichází do soudní síně, kde bude pokračovat soudní líčení. | foto: Yan ReneltMAFRA

Již od svého slavného vystoupení v Poslanecké sněmovně, během něhož obvinil tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho z „použití metod StB“, se David Rath snaží vyvolat dojem, že je obětí politického procesu. Po vynesení rozsudku nad svými společníky, manželi Kottovými, pak dokonce mluvil o „politickém monstrprocesu“.

Pro mladší čtenáře Lidových novin, kteří by mohli být Rathovými slovy zmateni, přinášíme stručný návod v osmi bodech, jak poznat „politický monstrproces“.

1. Kdyby byl David Rath obětí politického monstrprocesu, hájil by se nějak takto: „Dopustil jsem se nejhanebnějších zločinů, okrádal jsem sirotky, spolu se svými kumpány Kottem a Pancovou jsem vysával veřejné zdravotnictví, Středočeský kraj jsem proměnil ve své léno, což jen dokresluje můj odpudivý morální profil zvrhlého bigamisty. I horní hranice zákonného trestu je pro mě příliš nízká. Žádám pro sebe trest nejvyšší.“

2. Kdyby byl David Rath obětí politického monstrprocesu, strávil by všechen čas od zatčení do vynesení rozsudku ve vazbě. Jen vazba a pravidelná péče vyšetřovatelů jsou totiž zárukou, že obžalovaný sehraje svou roli u soudu přesně a přesvědčivě.

3. Kdyby byl David Rath obětí politického monstrprocesu, nepodával by žádné stížnosti na soudce a nesnažil by se jej z procesu vyšachovat. Věděl by totiž, že na soudci vůbec nezáleží, že o rozsudku bylo dávno rozhodnuto jinde.

4. David Rath by také nečachroval s neobstaveným majetkem, protože by žádný takový neměl. Jeho příbuzní by byli buď zatčeni spolu s ním, nebo internováni. Jeho děti by živořily v sirotčinci.

5. Davida Ratha by ani nenapadlo, aby si měnil advokáty, natožpak účelově. Věděl by, že advokáti jsou pomocníci prokurátorů a že je úplně jedno, který jej zastupuje.

6. David Rath by si určitě vůbec nestěžoval na to, že jeho proces běží příliš rychle. Naopak, cítil by úlevu, že to už brzy bude mít za sebou.

7. David Rath by opravdu neříkal, že bude odsouzen bez důkazů, to by se rozumělo samo sebou. Svědčil by proti němu sám rasový či třídní původ.

8. David Rath by se vůbec neopovážil svůj proces nějak kritizovat, natožpak označovat soudce a státního zástupce za „sadistické mozky“. Naopak by jim byl vděčen za dobrodiní, které prokázali společnosti, když jej exemplárně odsoudili.

Krátce shrnuto: „politický monstrproces“ se pozná podle toho, že proběhne hladce za spolupráce s obžalovanými. Rathův proces je jistě také svého druhu „monstr“ – předvádí však nikoli politickou zvůli, ale slabost justice vůči bezostyšné obhajobě a jejím obstrukcím.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...