Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Koronavirus a pandemie nervozity

Zdravotníci v ochranných oblecích kontrolují pasažéry letadla (ilustrační foto). foto: ČTK/AP

Podle komentáře Johna Autherse pro Bloomberg je logické, že události kolem epidemie koronaviru v čínské provincii svádějí k panice či pocitům úzkosti, ale je racionální jim odolat.
  13:22

Co se investorů týče, je zřejmé, že reagují na oslabení čínského jüanu nebo oslabený čínský růst, reagovat na rizika spojená s epidemií je ale zatím nesmyslné.

Leden 2020 ještě neskončil, ale investoři už se museli vypořádat se dvěma panikami. První trvala naštěstí jen pár dní a týkala se konfrontace USA a Íránu a hrozby eskalace. A nyní je to koronavirus v Číně. Když se na věc podíváme bez emocí, obě kauzy mají něco společného. Skutečné škody – pokud se pokusíme o odstup – jsou zatím minimální, i když počet mrtvých a nakažených stoupá. Rizika jsou velká, ať už jde o 3. světovou válku, nebo o pandemii. Možnost, zda k tomu dojde, se prostě nedá odhadnout. Dopady hrozivých a katastrofálních scénářů nelze prakticky kvantifikovat.

Ti, kdo rozhodují o alokaci investic, chápou, že riziko obou výše zmíněných věcí je o něco větší, než bylo, ale nelze vůbec odhadnout, o kolik je větší. Logické by bylo přizpůsobovat rozhodnutí racionálnímu a postupnému vyhodnocování přicházejících informací. Skoro určitě k tomu nedojde. Pokud trh nebude v příštích dnech zavalen dobrými zprávami o pandemii, vypukne spíše klasická investiční panika. Reakci trhů bude ovládat úzkost, nikoli skutečná informace, a trhy bude ovládat davová psychologie a davová psychóza. Když se ujme nějaký narativ, pak – jak říká nobelista – nejlépe porozumíme dopadům na trhy skrze epidemiologii. Tak jako se koronavirus stane epidemií ve fyzickém světě, stane se strach z koronaviru epidemií ve finančním světě.

Autor konstatuje, že v souvislosti s minulými panikami se SARS (2013) a ebolou (2014) bylo vždy zajímavé načasování obálky časopisu The Economist. Obálka Economistu se SARS či ebolou vyšla vždy v den, kdy trhy dosáhly dna a začaly se zvedat. Bude tomu tak i tento čtvrtek?

Co se prognózy na trhu týče, britský komentátor Andrew Smithers se vysmívá „makléřské ekonomii“. „Ekonomové hledají pravdu, ale makléři poplatky.“ Dario Perkins z firmy TS Lombard zase upozorňuje na pravidlo 40procentní pravděpodobnosti. Prakticky cokoli totiž můžete předvídat s pravděpodobností 40 procent. Opustí Řecko eurozónu? Vyhodí Trump šéfa Fedu Powella a jmenuje místo něj Ivanku? Vypukne pandemie? Nikdy neříkej nikdy, 40 procent to jistí. Klienti by měli brát dostatečně vážně vaše varování – ale také by se neměli divit, pokud se vůbec nic nestane. Dejte si prostě pozor na ty mudrlanty, kteří mluví o 40 procentech.

To, že budou dopady na čínskou ekonomiku velké už nyní, jepodle deníku The Financial Times vcelku jasné. Koronavirus dopadá na spotřebu, cestování i výrobu. Šanghaj nařídila firmám otevřít až 9. února a výrobní a montážní centra v provincii Su-čou odkládají nástup milionů za prací dojíždějících dělníků.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...