Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Šifra mistra Leonida

USA

  13:21
Když je někdo ústavní činitel nebo hlava státu, měl by si dávat pozor na to, co jsou jeho zdroje informací. Vlastně by si na to měl dávat pozor každý důležitý člověk, třeba každý manažer, kterému záleží na jeho profesionalitě, reputaci a důvěryhodnosti.

Miloš Zeman měl na Albertově projev 17. listopadu. foto:  David Neff, MAFRA

Tradiční média jsou celosvětově v krizi a důvěryhodných zdrojů sice ubývá, ale pořád jich je dost. Provoz české prezidentské kanceláře je dost drahý na to, aby prezident mohl mít na stole kvalifikovaný výběr z toho, o čem se psalo ve Financial Times, The New York Times, FAZ, Le Monde, El País nebo v agenturách jako Reuters, Bloomberg nebo AP.

Pokud jde o uprchlickou krizi, spíše to vypadá, jako by Miloš Zeman dostával či záměrně šířil informace z ruských dezinformačních serverů a od různých trollů.

MACHÁČEK: Mezi krizí a katastrofou

Pokud se Miloš Zeman ještě diví, že na oficiální státní návštěvu může zamířit jenom někam na východ a že v západní Evropě je persona non grata, je to také proto, že západní analytici, zpravodajské služby a západní ambasády samozřejmě mají o ruských dezinformacích a jejich zdrojích informace také, a pokud tyto dezinformace někdo veřejně opakuje a šíří, je pak také logicky někam zařazen.

Existuje dosti zásadní diskrepance v tom, jak o uprchlické krizi informují západní a většina českých médií. Česká média vybírají pouze negativní zprávy, jako třeba že na sebe uprchlíci vytáhli někde na ubytovně nože. Většinou jsou to věci, které se opravdu staly, ale patří pouze na stranu 14 do spodního rohu, nikoli nahoru na stranu 1.

Ruské dezinformace se ale na pravdě nezakládají vůbec. Patří sem i naprosto nesmyslné vývody o tom, že do centra německých měst se už bojí chodit slušní lidé a hlavně policisté. Rusové jsou tím masírováni od rána do večera. Moskvané pak říkají vykuleným západním reportérům, že se bojí jet do Německa na dovolenou.

A pak to opakuje český prezident. Ne náhodou se říká: „Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi.“ Český prezident používá ruské dezinformace jako seriózní zdroj a servíruje mu je patrně u dopolední sklenky vína poradce Martin Nejedlý.

Podobné je to s představou, že organizovanou a řízenou uprchlickou krizi diriguje ze zákulisí Muslimské bratrstvo. Podobný nesmysl se člověk může asi dozvědět také pouze z ruského zdroje.

Když americký prezidentský kandidát Donald Trump prohlásil něco podobného, tedy že každý ví, že se britská policie bojí vstoupit do některých městských čtvrtí a center, vzbudil tím u Britů velkou nevoli, protože to prostě není pravda. Když to Trump završil tím, že řekl, že navhrne zákaz vstupu muslimů do USA, začaly se v Británii sbírat podpisy za „zákaz vstupu Trumpa do Británie“.

Trump chce za kampaň utratit v přepočtu 50 milionů Kč týdně

O Trumpovi, který se s Putinem vzájemně vychvaluje, se ale píše proto, že to je Trump a že jde o USA a Británii. Co říká Zeman, sice nikoho moc nezajímá, nicméně se to všude úředně i diplomaticky pečlivě eviduje.

Aby bylo jasno: o útocích v Kolíně nad Rýnem tento sloupek není. Ty nejen proběhly, ale jsou důležitou zprávou všech světových i českých médií, jakkoli německá policie informace několik dní tutlala.

Asi není třeba příliš zdůrazňovat, že ruská politika a snaha využít čehokoli – tedy i uprchlické krize - k rozdrobení a dezintegraci Evropské unie, je dlouhodobá a jasná. Podpora Marine Le Penové zatím moc nevyšla, koketerie se Syrizou byla taky neúspěšná, takže zbývá se soustředit na strašení s uprchlíky a rozpad Schengenu.

Abychom to s Rusy nepřeháněli, dodejme, že EU (resp. většina členských států EU) dělá často (nevědomky), co může, aby Rusům vyšla vstříc.

MACHÁČEK: Rozšíření Evropské unie byla chyba, míní Münchau

Jedna věc je být kritický ke zbrklosti německé vítací kultury, což je autor Monitoru také, věc druhá jsou neuvěřitelné vývody, ke kterým se v Česku dochází. Tak například Václav Klaus je přesvědčen, že cílem Gaucka a Merkelové je vytvořit smícháním kultur nového manipulovatelného euročlověka a to je účel řízeného a organizovaného migračního tahu.

Žádná taková ideologie ale vůbec neexistuje, Klaus si ji celou vymyslel. Za prvé Německo není zrovna tahounem evropské integrace: odmítá společné evropské dluhopisy, společné pojištění vkladů, je kritické k aktivní politice ECB apod.

Za druhé jde v případě Německa jistě o mix motivů: podvědomé odčinění kolektivní viny z druhé světové války, o jistou zbrklost a nepromyšlenost, o pokus CDU oslabit SPD a Zelené převzetím jejich agendy, o řízenou demografickou změnu, o autentickou solidaritu. Ale že by nějací němečtí sociální inženýři vymýšleli euročlověka, to je skutečně fantasmagorická konspirační teorie a hloupé je to i jako nadsázka.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.