130 let
Americký prezident Donald Trump se s manželkou Melanii setkal s čínským...

Americký prezident Donald Trump se s manželkou Melanii setkal s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. | foto: Reuters

MACHÁČEK: Souboj papírových tygrů

Názory
  •   13:12
Bývalý americký ministr zahraničí John Kerry vzkázal Donaldu Trumpovi během jeho asijské tour, že by měl zmírnit svoji rétoriku. V rozhovoru s Christiane Amanpourovou na CNN zmínil, že by Trump měl přestat nahánět hrůzu vládě v KLDR slovy o tom, že chystá změnu režimu nebo jednostranný americký útok. Podle Kerryho si budou Severokorejci myslet, že „musí mít jadernou bombu, jinak po nich někdo půjde“.

Eli Lake na serveru Bloombergu se domnívá, že si asi Kerry spletl Severní Koreu s Íránem. KLDR má bombu už dávno. Poprvé ji testovala v roce 2006, pak znovu v roce 2009. Pak ještě třikrát v době, kdy byl Kerry ministrem zahraničí USA. Měli tehdy Severokorejci obavu z vynucené změny režimu?

Trump v pondělí v Japonsku zopakoval, že éra „strategické zdrženlivosti“ je pryč. To byla ale nadstranická éra. Éra Clintona, Obamy i Bushe. Tlačilo se, jednalo se, ale mezitím KLDR jenom zdokonalila a rozšířila své nukleární zbraňové systémy.

Nebezpečí Trumpovy rétoriky není v tom, že Severní Korea vybuduje a znásobí nějakou apokalyptickou jadernou výbavu. Nebezpečí je v tom, že Amerika bude vypadat jako papírový tygr. V srpnu Trump řekl v OSN, že se Severní Korea bude potýkat s „ohněm a běsněním“, bude-li ohrožovat americké spojence. KLDR přitom spojence ohrožuje nadále, a „oheň a běsnění“ nepřicházejí. Nebezpečí je v tom, že Kim Čong–un, o čínských komunistech nemluvě, nebude brát Trumpa vážně.

Mezitím Trump řekl CNN, že jednat s Kimem by nakonec „nebylo výrazem slabosti“. Pár týdnů předtím vyčetl svému ministrovi zahraničí Rexi Tillersonovi, že pokusy o jednání s „little rocket man“ jen ztrácí čas. U Trumpa těžko rozlišit mezi improvizací a záměrnou strategií. Možná ale není od věci držet se původní skepse k jednání. Jednání dosud vedla pouze k tomu, že KLDR zdokonalila a znásobila svou jadernou výbavu.

....

To Gideon Rachman už dávno nevidí možnost války jako něco nepravděpodobného. V textu pro Financial Times nastiňuje různé čínské úvahy a plány. KLDR má podle něj 40 až 60 bomb. Kdyby byly použity během konfliktu s USA, je riziko pro Čínu obrovské. Číňané proto uvažují i o společné operaci s USA, která by svrhla Kimův režim a zmocnila se zbraní. Čína by pak po Americe mohla požadovat, aby ze sjednocené Koreje odešla a přestala bránit čínským záměrům v Jihočínském moři.

Číňané prý zvažují použití elektromagnetické zbraně, která by v KLDR vyřadila veškerou elektronickou komunikaci i ovládání jaderných zbraní. Kdyby Američané zaútočili, bude muset Čína postoupit 50 kilometrů do korejského území a kontrolovat uprchlickou vlnu. Čína uvažuje i o tom, že americký útok by znechutil Jižní Koreu a Japonsko a obě země by se přestaly spoléhat na americký vliv v Pacifiku.

Poznámka autora Monitoru JM: Náš tip je, že se nestane nic. O nějaké sjednocování Koreje nemají zájem ani USA (koho by přivedla k moci demokracie v celé Koreji?, obavy trhů z globální destabilizace), ani Čína nebo Rusko, které se naopak bojí posílení amerického vlivu v oblasti.

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost. 

Autor: Jan Macháček
  • Vybrali jsme pro Vás