130 let

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek v předvolebním souboji České televize. | foto: Lidové noviny

Metoda brzda-plyn

Názory
  •   8:59
PRAHA - Tržní ekonomika se jak známo vyznačuje vysokou volatilitou. Člověk nemusí vědět, co to slovo znamená, ale všimne si, že kvůli globálnímu oteplování zdražilo máslo.

Experti uvažují, zda se kvůli krizi v Súdánu předzásobit žvýkačkami, protože ze Súdánu pochází 80 procent světové produkce arabské gumy. Drobná událost může mít nedozírné následky na druhém konci světa a co platilo před chvílí, už neplatí. Včera se vyplatilo studovat práva, dnes už je právníků moc, raději se učte korejsky. Chce-li se člověk kvalifikovaně rozhodovat, musí mít informace, sledovat trendy a kalkulovat s prvkem nejistoty.


Největším zdrojem nejistoty je pro nás ovšem vláda. V roce 2006 vyplácela na rodičovském příspěvku celkem 158 000 korun. Z roku na rok se najednou zvedl příspěvek až na teoretických 356 000 a od Nového roku klesne na 216 000 až 235 000. I ceny ropy jsou předvídatelnější. Porodné je jeden rok 8750 korun, napřesrok 17 500, další rok zase 13 000.

Jaká firma by si mohla dovolit provozovat takovou mzdovou politiku? Žádná, to může jen vláda. Ta totiž nehospodaří se svými penězi. A tak o nich rozhoduje s předvídatelností a zodpovědností dvouhlavého telete. Na tu nevyzpytatelnost jsme si už zvykli, ovšem s tím, že naše státní finance jsou druhé nejhorší v Evropě, moc nezmůžeme.

Autor: Martin Weiss
Témata: Súdán, Evropa