Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEFF: Zrušení výstavy ženských aktů? Fanatický hovadismus a zbabělost

Názory

  10:01
PRAHA - Genderová expertní komora spolu s Kongresem žen velmi správně zasáhly ve věci výstavy fotografa Karla Richtera v Knihovně Akademie věd České republiky. Na fotografiích jsou zobrazeny ženy i spoře oblečené. Fotograf je tímto dehonestoval a dobře se stalo, že obrazy byly z knihovny odstraněny.

Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library foto: Karel Richtr

Ač muž, dovolím si ale přidat ještě jeden postřeh. Čelní stěnu zmíněné knihovny, po obou stranách vchodu, hyzdí dvě sochy. Jsou na nich zobrazeny ženy v totálně dehonestujícím postavení. Ne dosti na tom, že jsou oblečené tak, že na ně oko nejednoho machistického mlsouna pohlédne s vilným leskem kolem zřítelnice.

Výstavu ženských aktů na akademické půdě zrušili, kvůli obvinění ze sexismu

Ony nesou na hlavě překlad zmíněného vchodu. Jsou to otrokyně donucené snášet tíhu celé stavby. Knihovna je veřejně přístupná a každý může na tyto ženy pohlédnout. Odnáší si jednoznačně sexistický imprint neboli vtisk: žena je zde proto, aby nesla na bedrech, eventuálně na hlavě, tíhu světa, a ještě sloužila svými vnadami k ukájení sexuální zlovůle.

Čímž se dostáváme k mému konstruktivnímu návrhu. Je třeba si vzít příklad ze soudruhů z Islámského státu. Není třeba mnoho k odstranění této sexistické zvrhlosti. Stačily by i malé ruličky trhaviny a nechutnost by byla odstraněna. Knihovna Akademie věd má sloužit k osvětě. Nemá poskytovat jenom konkrétní vědomosti, měla by vést své návštěvníky ke zdravým životním postojům. Dvě zotročené karyatidy slouží k pravému opaku.

Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library
Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library

Konec úvodu a dostanu se k elixíru mládí. Jelikož vím, že třicet procent populace není schopno pochopit ironii, prohlašuji tímto verbis expressis, že si především nemyslím, že odstranění grafických děl Karla Richtera je správná věc, a naopak se domnívám, že je to dílem akt ideologicky fanatického hovadismu, dílem zbabělosti vedení řečené knihovny, které nedokázalo čelit nátlaku déle než čtyři dny. Dále prohlašuji, že jsem mínil návrh na odstřelení karyatid pro dosažení komického efektu, a konečně do třetice prohlašuji, že návaznost činnosti zmíněných aktivistek a Islámského státu beru velmi vážně – jde o ideologicky podložený útok na umění, na kulturu. Připouštím, že Islámský stát neznám dosud z přímé zkušenosti, jakkoli nevylučuji, že k tomu dojde. Snahy tu jsou. Ale jako jinoch jsem zažil padesátá léta. Škola tehdy byla zaměřena spíše k osvojení vědomostí než na svobodný rozvoj ducha, takže jsem si už v osmi četl tlusté romány (naučili mě číst i psát) a vnímal i dobové politické souvislosti. Cítím se jako znovuzrozený, jako mladíček s pletí broskvově ochmýřenou, když čtu v prohlášení Genderové expertní komory a Kongresu žen například takovou perlu:

Výstava nedává žádné odpovědi na palčivé otázky dneška ani historie. Nedává si za cíl představit unikátní historické techniky ani nenaznačuje nový úhel pohledu.

Tyhle věty mohly vyjít v Rudém právu v roce 1955 a skvěle by zapadly do ducha doby. Příbuznost je zcela zjevná. Lze se tomu smát, ale zároveň z toho jde hrůza. Jako v roce 1955.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!