Namísto představování vědců a vědkyň, aktuálních výzkumů, objevů a vědecké práce obecně širší veřejnosti vsadila na oddychovou notu, jak vyplývá z této upoutávky na výstavu nazvanou Women: Scenes in the Library: „Výstava nedává žádné odpovědi na palčivé otázky dneška ani historie. Nedává si za cíl představit unikátní historické techniky ani nenaznačuje nový úhel pohledu.“ Upoutávka je navíc okořeněna ochutnávkou – fotografií dámy v negližé.
Z upoutávky mám neodbytný dojem, že AV ČR chce letos vyměnit identitu veřejné výzkumné instituce za wellness centrum či hůře nevěstinec. Jako by říkala: jste unaveni či přímo vystrašeni současným společenským vývojem? Dopřejte si s námi poetické pohlazení, u kterého nebudete muset příliš přemýšlet. Nechte se sladce ukolébat v náručí polonahých žen na jazzové vlně atmosféry počátku 20. století!
Výstavu ženských aktů na akademické půdě zrušili, kvůli obvinění ze sexismu |
Tento dramaturgický krok knihovny AV ČR je zneklidňující hned ze dvou důvodů. Zaprvé, nic proti odpočinku jako takovému, ale kdo jiný než AV by měl představovat veřejnosti všechno to, co v upoutávce říká, že nebude dělat? A ještě k tomu v tak nevhodné době, jako je rok 2015, kdy se Evropa snaží vyrovnat s uprchlickou krizí, médii a veřejností hýbou stále extrémnější postoje. V roce, který s sebou přináší výzvy, před kterými Evropa dosud nestála, výzvy celé západní civilizaci a jejímu přístupu ke zbytku světa, působí přístup AV ČR dojmem strkání hlavy do písku, snahy uzavřít se před současným světem.
Zadruhé, opravdu chce AV pod svou střechou představovat ženy ve spodním prádle? TVT je mířen především na mladé lidi. Co takový obraz žen na nejprestižnější vědecké instituci v zemi mladým generacím sděluje? A jak příjemné asi může být studentkám a vědkyním trávit čas v knihovně, která jim dává najevo, že ať si studují, jak dobře chtějí, stejně pro její osazenstvo budou především sexuálními objekty? Namísto seznámení s novými sebevědomými a kritickými myšlenkami, nám AV kňouravým hláskem říká: „Pojďte se s námi vrátit do let, kdy ženy byly především krásné milenky vědců, nikoliv vědkyně“. Opravdu AV chce působit jako Park kultury a oddechu pro pány?
Reakce knihovny na výtku nepříjemně překvapené vědkyně napovídá, že nejspíš ano. Poučila ji totiž, že to není sexistické, protože je to umění, navíc nafocené unikátní technologií, a otázala se jí, zdalipak ví, že nahé ženy jsou v umění přítomny již od pravěku. Dále ji informovala, že AV přece vznikla jako „Česká akademie věd a umění“, což znamená, že umění do jejích prostor patří, a umění je svobodné, tudíž autorovi fotografií nemluvila do toho, koho a jak fotografovat, protože to by bylo přece špatně. A na závěr jí doporučila, ať si jednoduše vybere z nabídky TVT jinou výstavu.
Když opomineme skutečnost, že v pravěku se také například jedlo rukama, tak opravdu je status umění dostačujícím důvodem pro to, aby v daných prostorách bylo vhodné vystavit jakékoli dílo? Knihovna není běžná galerie, kterou se jednoduše rozhodnu navštívit či nenavštívit podle aktuálního programu. Knihovna tedy nepochopila jednu zásadní věc. Kritikou její volby výstavy v rámci TVT není zpochybňováno právo umělce na nafocení a vystavování nahého ženského těla, nýbrž vhodnost vystavování nahého ženského těla v knihovně AV. Umění je velice rozmanité a bývalá Česká akademie věd a umění tak rozhodně měla z čeho vybírat.