18. září 2008 7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nepoměr

Vězení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení | foto: Reprofoto

Majitel skládky vědomě porušoval předpisy při skladování toxických látek. Mohlo teoreticky dojít k ohrožení životního prostředí i lidí. Dostal za to osm let. Je to hodně, nebo málo? Místo abychom se pokoušeli o hodnocení, zkusme přijmout těch osm let jako standard a porovnat je s jinými tresty.

Osmkrát soudně trestaný Luboš Sahula jel autem, ačkoli neměl řidičák a zároveň měl soudem zakázáno řídit (jako by nestačilo jen jedno z toho). Navíc měl v sobě pervitin. Ne že mohl teoreticky někoho ohrozit, on vjel na chodník a zabil matku s tříletým synem. Druhého září dostal pět let, což je u daného činu maximum.
Roman Postl, který minulý týden zabil čtyři lidi za tři dny, byl v únoru předčasně propuštěn z vězení, kde si odpykal deset ze třinácti let za vraždu.

Není to nepoměr? Přežívající  silná ochrana „socialistického vlastnictví“ spolu s moderním humanitářstvím vytvářejí nespravedlivou a neúčinnou trestní politiku. Experti se na jakékoli volání po přísnějších trestech za násilné trestné činy dívají jako na něco primitivního a neslušného, na co se ani nesluší odpovídat. Přitom pořádné odpovědi nemají. Na argument, že každý den, který vrah stráví ve vězení, je den, kdy nemůže vraždit, ani pádná odpověď neexistuje.