Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

JANÁČKOVÁ: Izolujte covida, ničí vztahy, nelida

Pixabay.com/geralt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pixabay.com/geralt | foto: Pixabay.com/geralt

Praha Uzavření doma v době pandemie prověří vztahy a přinese i odpověď na otázku, jak jsme dosud o ně pečovali. Péče o vztah zahrnuje kromě úcty i komunikaci, lásku (ve smyslu laskavosti i sexu), toleranci a porozumění.

Společně strávený čas v karanténě může vztah stmelit, upevnit a posílit. Lidé mají příležitost spolu více mluvit, projevit porozumění a naučit se naslouchat sobě navzájem i svým dětem.

V krizi se pozná, jací lidé doopravdy jsou. Díky tomuto poznání se však můžeme setkat i s negativními překvapeními v projevech emoční plochosti, sobectví, nezájmu, negativismu a zloby.

Tolerance je další nezbytnou součástí vztahu. Spolu s komunikací se jí v průběhu vztahu učíme. Nepohoda, vyčerpanost, stres, vleklé problémy, ale i strach spojený s finanční nejistotou a sociálním odloučením snižují míru snášenlivosti.

V době karantény ke zvýšení tolerance přispěje dodržování pravidelného denního režimu s alespoň přibližným časovým harmonogramem. Čas je třeba rozdělit na dobu, kterou věnujeme povinnostem, čas trávený společně s dětmi, čas věnovaný partnerovi a nakonec čas, kdy se každý z rodiny věnuje sobě a svým zálibám či relaxaci.

Jednou z příjemných relaxačních činností, která pomáhá snížit stres a napětí, může být sex. Na první pohled by se zdálo, že karanténa sexuálním aktivitám přeje. Avšak vyšší stres, napětí, „ponorková nemoc“, případně přítomnost dětí se odrážejí na snížené sexuální apetenci.

Pro dobu koronavirovou mám proto tato doporučení:

Hledejte na partnerovi pouze pozitiva. Snažte se najít alespoň něco, za co můžete partnera pochválit. Chvalte ho! Neřešte konfliktní rodinné či partnerské problémy, které se udály v minulosti.

Nevyčítejte a snažte se vyhnout neshodám. V každé situaci se snažte komunikovat racionálně, s porozuměním, s patřičnou mírou naslouchání a tolerance.

Nezapomínejte na sex! Snižuje napětí, vytváří pocit sounáležitosti, upevňuje vzájemná pouta a rozdmýchává lásku.

Autorka je docentkou Sexuologického ústavu v Praze, zakladatelkou Institutu partnerských vztahů a prorektorkou Vysoké školy aplikované psychologie.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!