Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

JANÁČKOVÁ: Izolujte covida, ničí vztahy, nelida

Pixabay.com/geralt foto: Pixabay.com/geralt

Názor
Praha - Uzavření doma v době pandemie prověří vztahy a přinese i odpověď na otázku, jak jsme dosud o ně pečovali. Péče o vztah zahrnuje kromě úcty i komunikaci, lásku (ve smyslu laskavosti i sexu), toleranci a porozumění.
  14:46

Společně strávený čas v karanténě může vztah stmelit, upevnit a posílit. Lidé mají příležitost spolu více mluvit, projevit porozumění a naučit se naslouchat sobě navzájem i svým dětem.

V krizi se pozná, jací lidé doopravdy jsou. Díky tomuto poznání se však můžeme setkat i s negativními překvapeními v projevech emoční plochosti, sobectví, nezájmu, negativismu a zloby.

HUDEMA: Dovolená s Andělem hlásí návrat. Našinci příliš neušetří a turismus nezachrání

Tolerance je další nezbytnou součástí vztahu. Spolu s komunikací se jí v průběhu vztahu učíme. Nepohoda, vyčerpanost, stres, vleklé problémy, ale i strach spojený s finanční nejistotou a sociálním odloučením snižují míru snášenlivosti.

V době karantény ke zvýšení tolerance přispěje dodržování pravidelného denního režimu s alespoň přibližným časovým harmonogramem. Čas je třeba rozdělit na dobu, kterou věnujeme povinnostem, čas trávený společně s dětmi, čas věnovaný partnerovi a nakonec čas, kdy se každý z rodiny věnuje sobě a svým zálibám či relaxaci.

Jednou z příjemných relaxačních činností, která pomáhá snížit stres a napětí, může být sex. Na první pohled by se zdálo, že karanténa sexuálním aktivitám přeje. Avšak vyšší stres, napětí, „ponorková nemoc“, případně přítomnost dětí se odrážejí na snížené sexuální apetenci.

Pro dobu koronavirovou mám proto tato doporučení:

Hledejte na partnerovi pouze pozitiva. Snažte se najít alespoň něco, za co můžete partnera pochválit. Chvalte ho! Neřešte konfliktní rodinné či partnerské problémy, které se udály v minulosti.

Nevyčítejte a snažte se vyhnout neshodám. V každé situaci se snažte komunikovat racionálně, s porozuměním, s patřičnou mírou naslouchání a tolerance.

Nezapomínejte na sex! Snižuje napětí, vytváří pocit sounáležitosti, upevňuje vzájemná pouta a rozdmýchává lásku.

Autorka je docentkou Sexuologického ústavu v Praze, zakladatelkou Institutu partnerských vztahů a prorektorkou Vysoké školy aplikované psychologie.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat