Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

JANÁČKOVÁ: Izolujte covida, ničí vztahy, nelida

Pixabay.com/geralt foto: Pixabay.com/geralt

Názor
Praha - Uzavření doma v době pandemie prověří vztahy a přinese i odpověď na otázku, jak jsme dosud o ně pečovali. Péče o vztah zahrnuje kromě úcty i komunikaci, lásku (ve smyslu laskavosti i sexu), toleranci a porozumění.
  14:46

Společně strávený čas v karanténě může vztah stmelit, upevnit a posílit. Lidé mají příležitost spolu více mluvit, projevit porozumění a naučit se naslouchat sobě navzájem i svým dětem.

V krizi se pozná, jací lidé doopravdy jsou. Díky tomuto poznání se však můžeme setkat i s negativními překvapeními v projevech emoční plochosti, sobectví, nezájmu, negativismu a zloby.

HUDEMA: Dovolená s Andělem hlásí návrat. Našinci příliš neušetří a turismus nezachrání

Tolerance je další nezbytnou součástí vztahu. Spolu s komunikací se jí v průběhu vztahu učíme. Nepohoda, vyčerpanost, stres, vleklé problémy, ale i strach spojený s finanční nejistotou a sociálním odloučením snižují míru snášenlivosti.

V době karantény ke zvýšení tolerance přispěje dodržování pravidelného denního režimu s alespoň přibližným časovým harmonogramem. Čas je třeba rozdělit na dobu, kterou věnujeme povinnostem, čas trávený společně s dětmi, čas věnovaný partnerovi a nakonec čas, kdy se každý z rodiny věnuje sobě a svým zálibám či relaxaci.

Jednou z příjemných relaxačních činností, která pomáhá snížit stres a napětí, může být sex. Na první pohled by se zdálo, že karanténa sexuálním aktivitám přeje. Avšak vyšší stres, napětí, „ponorková nemoc“, případně přítomnost dětí se odrážejí na snížené sexuální apetenci.

Pro dobu koronavirovou mám proto tato doporučení:

Hledejte na partnerovi pouze pozitiva. Snažte se najít alespoň něco, za co můžete partnera pochválit. Chvalte ho! Neřešte konfliktní rodinné či partnerské problémy, které se udály v minulosti.

Nevyčítejte a snažte se vyhnout neshodám. V každé situaci se snažte komunikovat racionálně, s porozuměním, s patřičnou mírou naslouchání a tolerance.

Nezapomínejte na sex! Snižuje napětí, vytváří pocit sounáležitosti, upevňuje vzájemná pouta a rozdmýchává lásku.

Autorka je docentkou Sexuologického ústavu v Praze, zakladatelkou Institutu partnerských vztahů a prorektorkou Vysoké školy aplikované psychologie.

Autor: