Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roušky politiků očima návrhářky: Nejhezčí nosí Čaputová, varianta s vlajkou je kontroverzní

Design

  5:00
Praha - Černé, s autíčky či českou vlajkou. Ani politici nenosí nudné roušky, tedy vlastně by se dalo říct, že jak kteří. A ačkoliv je důležitější její ochranný účel, stal se z ní i tak trochu módní trend. Server Lidovky.cz proto požádal návrhářku a designérku Lucii Markovou, aby ústenky politiků zhodnotila svým „profesionálním okem“.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová foto: ČTK

Lucie Marková

Lucie Marková je módní návrhářka a designerka, navrhuje minimalistické, funkční, snadno udržovatelné oblečení, které poskytuje komfort a svobodu, pod značkou Design by Lucie.

Návrhářka a designérka Lucie Marková

„Lékařskou rouškou nikdo neurazí, hrát si lze jedině s barvou. Pokud už se někdo pouští do domácí tvorby, měl by se zamyslet nad tím, jak a kde bude vystupovat a jaké další oblečení bude mít. Gentleman by mohl roušku sladit s kravatou, dáma s odstínem šatů/halenky. Příliš výrazný vzor ubere pozornost očím. A závěrem - je rozdíl mezi tím, co si může vzít na sebe maminka na mateřské a představitel vlády,“ říká Marková. 

A dodává, že je podle ní skvělé, kolik lidí začalo šít roušky. „I v tak vypjaté době zkusme nezapomenout na styl a etiketu, pokud to jen trochu jde. Jak řekla Coco Chanel - čím hůř se žena cítí, tím lépe by měla vypadat, a to teď platí pro nás všechny“.

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman na jednání v Lánech.

Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem

„Panu prezidentovi není co vytknout, ale deformace státní vlajky je minimálně kontroverzní,“ poukazuje na roušku Andreje Babiše návrhářka. 

Andrej Babiš během projevu k národu

Andrej Babiš při projevu k národu

„Oproti roušce z vlajky výrazné zlepšení, výběr barev skvělý. Jen přemýšlím, kolik lidí spolu se mnou netrpělivě čekalo na moment, kdy mu rouška spadne z uší. Pomohla by užší šňůrka,“ doporučuje Marková. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

„Ken české politické scény si vybral vzor piniových šišek. Jako jediný šel do opravdu výrazného dekoru a pravděpodobně se nebojí experimentovat se stylem,“ odhaduje návrhářka. 

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček

Ministr Karel Havlíček

„Typický příklad domácí tvorby. Oceňuji snahu zachovat téma dopravy a lehký nádech vtipu, který byl pravděpodobným záměrem. Možná by se příště rouška před vystoupením mohla vyžehlit.“

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga

„Barva roušky koresponduje s kravatou, za což má pan ministr body. Pokud bude čas, příště by stálo za to vybrat nit v barvě roušky,“ usmívá se návrhářka. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

„Drobný a jemný vzor se k paní ministryni hodí, funguje s jemným vzorem na košili i perlovým náhrdelníkem.“

Ministryně financí Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová

„Klasika, která není třeba komentovat. Lékařská rouška je v této situaci vždy dobrý nápad.“

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib

„Intelektuální dekor, kreativní tvar, logo. Zajímavé pojetí,“ glosuje Marková. 

Roman Prymula

Roman Prymula

„Kombinace žluté a modré prý působí nejpřátelštějším dojmem. Modrá je skvělá volba, žlutá se ale ke košili a kravatě barevně nehodí,“ hodnotí návrhářka roušku našeho předního epidemiologa. 

Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček

„Klasika, která nepřekvapí. Seriózní přístup, který respektuje vážnost situace.“

Předsedové opozičních stran (zleva) Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Vít Rakušan (STAN ) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) hovoří s novináři po společném jednání o krizí kolem koronaviru 16. března 2020 v Praze.

„Lídři opozičních stran dohromady působí nesladěným dojmem, ale nejsme na módní přehlídce. Bartoš je pirát se vším všudy. Černá rouška je v jeho případě skvělý nápad. Víta Rakušana bych nekomentovala, má roušku lékařskou, vše v pořádku. Marian Jurečka rouškou neohromí, nepřekvapí, ale svou funkci plní,“ hodnotí Marková. 

„Přestaňme tančit na Titaniku, do kterého nám teče. Přestaňme se na té palubě...

A dodává: „Předsedkyně TOP 09  - další příklad lékařské roušky, na této fotce se trochu tluče barva náušnic s rouškou, ale krásně vynikne účes a oči. U Petra Fialy jsme rádi za lékařskou roušku, v jeho případě navíc brýle chrání i oči, což je skvělé. Barevně k obleku neladí, modrá by byla určitě lepší.“

Tomio Okamura

Tomio Okamura

„Netradiční fialová lékařská rouška. Překvapí barvou, ale neoslní.“

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

„Velmi decentní a působivé. Rouška nádherně ladí se šaty, přesto na sebe neupozorňuje více, než je nutné,“ chválí slovenskou prezidentku návrhářka. 

Autor: