Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Podnikatelé v boji proti koronaviru. Nabízejí roušky, ale také hotely nebo hlídání dětí

Ukázka nitra roušky, pavučina je nanovlákno. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - Lidé podomácku šijí roušky a rozdávají je potřebným, dobrovolníci nosí seniorům nákupy. Pomáhá ale i řada firem. Paleta aktivit, jak se zapojit, je široká. Společnosti darují zdravotnické pomůcky či hodlají spustit jejich výrobu, nabízejí státu volné ubytovací prostory v hotelích nebo kapacitu dopravních prostředků, jiné se soustředí hlavně na to, aby nemusely propouštět. Lidovky.cz zveřejňují jen příklady společností, které nabídly pomocnou ruku. Kompletní seznam by byl mnohem delší.
  13:00

Brněnská firma vymyslela masky, které zachytí a zahubí koronavirus. Nabídnout je chce v polovině dubna

Asi největší pozitivní ohlas vyvolala v posledních dnech zpráva, že skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera věnovala Česku 120 tun zdravotnických pomůcek, a to včetně milionů chirurgických masek a respirátorů a desítek tisíc testovacích sad. Právě chybějící zdravotnické pomůcky jsou největší akutní komplikací, která ztěžuje práci nejen lékařům a sestrám.

Roušky pro Čechy i Slováky

Pomoci s nákupem pomůcek chce také Penta. „Skupina má tisíce lékárníků, doktorů a sester, nejen proto se usilovně snažíme dovézt ochranné pomůcky ve větším množství,“ říká mluvčí skupiny Ivo Mravinac s tím, že se o materiál následně rádi podělí. Penta má široké portfolio aktivit. Investuje například do zdravotnictví, finančních služeb, maloobchodu či developmentu. „Víme, že to dnes není otázkou peněz. Vzájemná solidarita je naprosto namístě,“ dodal Mravinac.

Své kontakty v Číně hodlají využít skupiny J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH). Společně dají na boj proti epidemii 215 milionů korun. Polovina této pomoci je určena pro Česko, druhá pro Slovensko. V první fázi se firmy zaměří na objednávky roušek, respirátorů, ochranných rukavic, obleků, brýlí či testovacích sad.

Šéf Smartwings Šimáně: Situace v letecké dopravě se zcela vymyká kontrole

Podnikatel Martin Hausenblas, spoluzakladatel společností Adler a Liftago, zase nabídl státu kapacity pro výrobu až dvou milionů roušek denně. Nutné je ještě zajistit dodávku vstupního materiálu.

V čínském Wu-chanu, který je považován za epicentrum nákazy, se během největšího náporu epidemie potýkali s nedostatkem míst, kde by se mohli soustředit nemocní. Využívalo se i hotelů. Volné ubytovací kapacity nabídla státu společnost CPI patřící miliardáři Radovanu Vítkovi. Konkrétně jde o pět tisíc lůžek a konferenční prostory s kapacitou bezmála deset tisíc hostů. CPI tak dává k dispozici většinu hotelů ze svého portfolia v Česku, které spadá pod dceřinou společnost CPI Hotels.

„Hotely, které jsou okamžitě připraveny poskytnout zázemí pacientům i zdravotníkům, se nacházejí v Praze i dalších velkých městech, jako je Ostrava, Olomouc, Liberec, Ústí nad Labem, České Budějovice, Františkovy Lázně, Hradec Králové a Brno,“ upřesňuje Jan Kratina, předseda představenstva společnosti.

Se státem spolupracuje také provozovatel železniční a autobusové dopravy, společnost RegioJet. „Jsme v kontaktu s ministerstvy a poskytujeme například kapacitu našich dopravních prostředků,“ uvedl pro LN Aleš Ondrůj, mluvčí dopravce.

Nezapomínat na zaměstnance

Některé firmy zaměřují svou pomoc na klienty či zaměstnance. „Potíže se splácením představují aktuálně jednoznačně nejpalčivější problém u desítek tisíc našich klientů a odložení splátek je tou nejefektivnější pomocí, kterou můžeme nyní nabídnout,“ říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Banka též ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravuje nabídku superrychlých překlenovacích úvěrů pro firmy a podnikatele.

Palírna U Zeleného stromu dodává líh na desinfekci nemocnicím v Olomouckém kraji

Developerská společnost Trigema se soustřeďuje zatím hlavně na své zaměstnance. „Kolegům, kteří musí z důvodu uzavření škol pečovat o své děti, nabízí firma možnost umístit je do prostor galerie Czech Photo Centre, kde byla vytvořena provizorní herna a která je od naší centrály vzdálena jen několik málo stovek metrů,“ říká mluvčí Trigemy Radek Polák. Společnost svým zaměstnancům každý den měří teplotu, vybavuje je rouškami a dalším nezbytným materiálem. „Zřídili jsme navíc v naší restauraci Trifot vlastní jídelnu pro zaměstnance,“ dodává Polák.

Společnost Koh-i-noor, výrobce psacích a výtvarných potřeb, tvrdí, že jeho současnou prioritou je především zajistit plný chod výrobních závodů. „Povinností spojených s provozem podniků je opravdu hodně a zapojit se do pomoci plánujeme především tím, že se budeme snažit udržet pracovní místa pro tisíce lidí, kteří živí své rodiny,“ říká mluvčí společnosti Jan Kubát. Firma má nyní 2500 zaměstnanců a jen na mzdách měsíčně vyplatí téměř sto milionů korun.

‚Pomáháme stále‘

Některé z firem, které LN oslovily s dotazem, zda se zapojí do pomoci v boji proti epidemii, odpověděly, že vlastně pomáhají stále. Mezi vůbec nejštědřejší filantropy v Česku patří podnikatel Radim Passer, majitel developerské společnosti Passerinvest. „Pomáháme neustále a mnohými způsoby, dle interně nastavených kritérií, včetně podpory celospolečensky klíčových témat pro další rozvoj Česka na jedné straně a pomoci konkrétním lidem na straně druhé. Objemy naší pomoci a podpory se v průměru za posledních patnáct let pohybují hodně přes sto milionů korun každým rokem,“ říká Passer.

Největší pražský developer, společnost Central Group, říká, že každoročně přispívá mnoha desítkami milionů korun na obecně prospěšné účely. „V dnešní složité době, kdy je téměř veškerá pozornost logicky směrována na boj s koronavirem, je důležité nezapomínat ani na pacienty s jinými typy onemocnění,“ tvrdí Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Groupu. Dodává, že firma dlouhodobě podporuje Nadační fond pro zdraví dětí, který založila ve prospěch Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. Letos společnost založila Nadační fond pro lékařský výzkum, který pomáhá výzkumu a vzdělávání v oblasti onkologie a interní medicíny Fakultní nemocnici v Motole.