Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha chce bezdomovce nouzově ubytovat v karlínských kasárnách. Loď Hermes byla uzavřena

Česko

  7:27aktualizováno  14:30
Praha - Umístění bezdomovců do budov bývalých kasáren v Karlíně, které plánuje pražský magistrát, musí schválit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten nyní areál vlastní. Pokud o tom začnou jednání, bude úřad od magistrátu požadovat personální a materiální zajištění takto vzniklé ubytovny a zajištění dodávek vody. Oficiální podnět magistrát úřadu dosud nezaslal. V sobotu to řekl tiskový mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MAFRA - František Vlček

„Pan primátor nás dosud oficiálně neoslovil, o jeho návrhu jsme se dozvěděli v pátek večer z Twitteru. Předpokládáme, že obdržíme oficiální podnět, který budeme moci vyhodnotit,“ řekl v sobotu  Ležatka.

Podle Ležatky je zásadní, aby magistrát řešil problém se špatně fungující kanalizací v kasárnách. „V sobotu máme zvýšené požadavky na hygienu a tam je jejich dodržování opravdu nemožné. Areál je desítky let prázdný, takže voda a odpady jsou ve špatném stavu a musela by se před umístěním osob do budov řešit,“ řekl. Dodal, že zbudování nouzové ubytovny, kam by město bezdomovce dalo v době šíření nákazy nového koronaviru, bude vyžadovat zajištění sociálních pracovníků a zdravotníků.

K věci se by se měla vyjádřit i Hygienická stanice hlavního města a Ústřední krizový štáb. Ti by měli rozhodnout, zda je vůbec vhodné na jedno místo koncentrovat velké množství lidí.

Bezdomovci jsou nyní umístěni v prozatímním kempu na Císařské louce. Loď Hermes, která jim slouží během zimy, byla podle Hřiba pro lidi bez domova uzavřena kvůli hygienickým problémům. Výrazné omezení fungování lodi Hermes a také ubytovacího zařízení pro lidi bez domova v Michli, které provozuje městské Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), magistrát avizoval ve čtvrtek.

V hlavním městě je podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat