19. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Bez opozice. K Putinovi schází alternativa

Shromáždění v centru metropole bylo věnováno výročí anexe Krymu, vyznělo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shromáždění v centru metropole bylo věnováno výročí anexe Krymu, vyznělo... | foto: AP Photo

PRAHA Víte vůbec, že přímá volba ruského prezidenta je dvoukolová? Podobně jako ve Francii? Běžný člověk to ani vědět nepotřebuje. Ve Francii by byla senzace, kdyby někdo získal absolutní většinu už v prvním kole. V Rusku by byla naopak senzace, kdyby ji Vladimir Putin už v prvním kole nezískal.

To ovšem není hlavní rozdíl mezi Ruskem a Západem. Rusové hlasují pro Putina proto, že jim přijde jako nejracionálnější volba z nabídky. Jako ten, kdo zajistí stabilitu. Což je silný argument ve společnosti, která se nerozhoduje podle ideových vzorů, ale podle zakódovaných zkušeností s přežíváním v zoufalých podmínkách. A podmínky se za Putina zlepšují. To je fakt.

Hlavní rozdíl je jinde. K Putinovi schází alternativa, neboť schází silná opozice. Ať už proto, že Putin dusí její vznik v zárodku, nebo proto, že Rusové by ho svobodně zvolili i opozici navzdory. Kdo hází do jednoho pytle Putina a Trumpa, zapomíná právě na tuto zásadní věc. Na Západě je opozice, která nabízí alternativu vládnutí. Trump ji musel předloni porazit a za dva roky zase může ona porazit jeho. Kdežto Putin žádnou opozici porážet nemusí. To je klíčový znak jeho Ruska.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...