Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. listopadu 2019 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Dobro a zlo na vsi. Jak komunista spolupracuje s antikomunistou

Pod Chlístovice patří deset satelitních osad, a to Zdeslavice, Chroustkov,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pod Chlístovice patří deset satelitních osad, a to Zdeslavice, Chroustkov,... | foto: Magdaléna Langova Lidovky.cz

Kdyby globální noviny typu New York Times vyslaly reportéra, aby popsal obraz Česka po 30 letech svobody, mohl by jet do Chlístovic na Kutnohorsku. Starosta Douda (KSČM) stojí v jejich čele od roku 1986. A místostarosta Kozlík (nezávislý) je antikomunista, který demonstroval v roce 1989 i letos. Není to krásný tip na reportáž o boji dobra se zlem i 30 let po „sametu“? Jenže americký novinář by měl smůlu. Obraz české vesnice, kde lidé sice volí komunisty, ale jejich lídr pak na radnici spolupracuje s antikomunistou, není to pravé ořechové pro reportáž z armagedonu.

Chlístovice jsou vyhroceným případem i pro našince, ale ne případem unikátním. Obecní politika na vsi má zvláštní rysy. Volit kandidáta XY je tam cosi jiného než volit Komunistickou stranu Čech a Moravy, která se na celostátní úrovni projevuje svojsky. Třeba tím, že její osobnosti mají pochopení pro justiční vraždu Milady Horákové, sovětskou invazi v srpnu 1968, ruskou anexi Krymu. Leč na vsi vládnou jiné priority.

Není to česká specialita. Tou je jen fakt, že komunistická strana nebyla po roce 1989 zakázána, legálně působí a staví své kandidáty. „Dlouhověké“ starosty najdeme i jinde. Nedávno po 42 letech skončil starosta západoněmeckého Kirtorfu. V Německu šlo najít i starosty kultivované po roce 1989 z řad komunistů. Když reportér týdeníku Die Zeit zajel na východ Německa, narazil na starostu města Stendal. Čím se Klaus Schmotz lišil od chlístovického starosty Doudy? Byl zvolen za CDU kancléřky Merkelové.

Na vsi neplatí klišé, že komunisté i fašisté uspějí jen tam, kde bují nezaměstnanost a sociální patologie. Chlístovice leží ve vnitrozemí, mají obchod, kadeřnictví, knihovnu, dvakrát týdně tam jezdí lékař. Podobají se braniborskému Hirschfeldu, kde v září AfD získala 50,6 procenta hlasů. Rozdíl je v tom, že na chlístovické radnici spolupracují komunista s antikomunistou, kdežto v Německu je AfD úplně vytěsněna. Otázka je, který postup je lepší.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!