• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Soudcovské kladívko (ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PETRÁČEK: Revoluce s novým dechem

Názory
  •   7:46
Výraz občanská komise připomíná spíše revoluci než ideál občanské společnosti. Je škoda, že si to neuvědomují autoři výzvy Vraťte nám stát! To je její největší zádrhel.

Nic proti legitimitě jejich požadavků. Například zveřejněné odposlechy opravdu zasívají símě nedůvěry k fungování BIS. Ať se to vyšetří, zní požadavek a nic proti němu. Ať se to vyšetřuje veřejně, zní další bod a též má logiku. Ale mají to vyšetřovat občanské komise? Tady už stříháme ušima.

Občanské komise měly smysl po listopadu 1989, když hrozily divoké skartace materiálů StB. Ale je to snad případ BIS v roce 2012? To nemohou myslet vážně ani sami autoři výzvy.

Má-li vzniknout komise, která by něco opravdu objasnila, musí mít v čele soudce, který si přizve spolupracovníky a experty podle své úvahy. Tak fungovaly komise v Izraeli po průšvizích v jomkipurské či libanonské válce, známé jako Agranatova a Kahanova podle soudců Nejvyššího soudu. A byť měly jen vyšetřovací pravomoci, jejich závěry přiměly k odchodu i takové národní ikony jako Meirovou či Begina.

Kdo chce objasnit české průšvihy, musí reflektovat obě strany té mince. Vyšetřování musí být veřejné, ale místo aktivistických chaotů ho musí řídit zkušení soudci. Ale ruku na srdce, prošla by do čela vyšetřovací komise taková Eliška Wagnerová?

Místo toho se srocují zamrzlí revolucionáři a herec Ondřej Vetchý má jasno: "Bezpochyby bych do komise šel." Co by asi vyšetřil?

Autor: Zbyněk Petráček
  • Vybrali jsme pro Vás