11. března 2012 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Pro prestiž Ferrari

Ferrari muzeum v Modeně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferrari muzeum v Modeně | foto: ČTK

Kaplického Národní knihovna je de facto pohřbená, ale nejsou pohřbené argumenty, které ten projekt potopily. Pamatujete ještě?

Mnohem víc než cinknutá soutěž (podle zadání nemělo být nic v podzemí) vadilo pražskému magistrátu či spíše pražské ODS něco jiného: nelíbilo se už samo organické pojetí stavby, tedy blob, a zdůrazňovalo se, že Kaplického pověst je nafouknutá.

Vždyť nemá skoro žádné realizace! Opravdu? Dnes se v Modeně otevírá Muzeum Enza Ferrariho podle Kaplického projektu.

ČTĚTE VÍCE:

Kaplického projekty fungují jako Rorschachův test – každý v nich vidí něco jiného. Letenský blob připomíná cirkusové šapitó, symbol Letné. Jenže pražská ODS v něm očima Davida Vodrážky spatřila chrchel.

A tak je to i se stavbou v Modeně. Někdo v ní vidí kapotu závodního auta, tedy symbol Ferrari, jiný rejnoka na zádech ukazujícího žábry. (Takového, jaký mohl stát v Českých Budějovicích.) Nikdo ale nepopře, že firma Ferrari je prestižní a Italové mají cit pro design.

Proč jim tedy organická architektura nevadí? Proč muzeum dotáhli do konce i po Kaplického smrti? Možná je to tím, že značka Ferrari je prestižnější než značka pražské ODS.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky