130 let
Achmed Zakajev v Polsku

Achmed Zakajev v Polsku | foto: Reuters

PETRÁČEK: Solidární jako Polák

Názory
  •   8:44
Má-li nějaký evropský stát jasně definovanou politiku vůči Rusku, je to Polsko. To není politika party A, kterou vystřídá jinak zaměřená parta B. Je to politika státu, jehož společnost si vštípila svou dějinnou zkušenost s Ruskem.

Takže až jednou nastoupí parta B, ta politika se v principu nezmění. Řekněme rovnou, že i když česká zkušenost s Ruskem není tak krvavá jako u Poláků, pevnost a předvídatelnost postojů můžeme Varšavě závidět.

Varšava chce smír s Moskvou. Nakročila k tomu v dubnu v Katyni. Právě tam měli polský i ruský prezident navštívit místo, kde Sověti zlikvidovali polskou elitu. A právě po letecké katastrofě, jež postihla polskou elitu dnešní, našli Poláci a Rusové emoční rovinu ke smíru. Tak proč Varšava hostí Světový kongres čečenského národa?

Čtěte více

Polsko prostě ukazuje, že smír nehodlá dělat na něčí účet. Není pochyb, že mezi Čečeny jsou teroristé. Někteří z nich mohou být i na varšavském kongresu. Ale Achmed Zakajev, byť má daleko k Matce Tereze a je hledán mezinárodním zatykačem, uzavřel na konci první čečenské války v Moskvě mír.

Patří snad Jásiru Arafatovi Nobelova cena míru, a Zakajevovi ťurma? Ne. Ač ho polské úřady formálně zatkly, ač by ho mohly výhodně "zobchodovat", Moskvě ho nevydají. V tomhle jsou Poláci, kteří si i po generacích pamatují vlastní zkušenost života pod ruskou vládou, solidární s jinými.

Představte si, že by tu někdo navrhl, aby Světový kongres čečenského národa hostila Praha. Zatleskali by mu ti, kteří se tak rádi chlubí souzněním s polskou elitou? Spíše to vypadá tak, že česká solidarita se vyčerpala ve 30. letech azyly pro německé antinacisty.

Nicméně v Německu si gesto, kdy Thomas Mann získal československé občanství, připomínají dodnes.

Autor: Zbyněk Petráček
  • Vybrali jsme pro Vás