Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Trump developerem. Proč jsou mapy Palestiny stále méně velkorysé

Americký prezident Donald Trump. foto: ČTK

Izraelský ministr zahraničí Abba Eban roku 1973 řekl: Arabové nikdy nepromarní příležitost promarnit příležitost. Dnes zní ta slova nekorektně. Ale při pohledu na mírový plán Donalda Trumpa se rázem osvěží. Ano, ten plán je napadaný ze všech úhlů. Ale kdo se nad ním ošklíbá, ať si položí otázku: Proč Palestinci nevyužili lepší příležitosti, které jim nabízel mírový proces z 90. let? Proč se v létě 2000 nedohodli v Camp Davidu? Tam měli za partnery levicového premiéra Izraele Baraka a Billa Clintona. Dostali velkorysé nabídky, leč bylo jim to málo.
  8:00

Proč couvli i v roce 2008, kdy dostali seriózní nabídku od premiéra Olmerta? Mohli mít i metropoli v Jeruzalémě v jakési sdílené formě s Izraelem. Leč odmítli.

Představa, že systematickým odmítáním se dopracují lepší nabídky, byla zcela mimo realitu. Je to naopak. Propracovali se k tvrdším partnerům (Netanjahu, Trump) i nabídkám. K té nynější, která na mapě vypadá, jako kdyby developer vzal půlstoletí starý Alonův plán (strategické podržení údolí Jordánu) a dokreslil do něj pár průmyslových areálů.

Trumpově nabídce je však třeba přiznat jisté plusy. Především se oprostil od uvažování typu „cestovní plán“ bazírujícím na harmonogramu jednotlivých kroků. Plány toho typu nikdy nevyšly. Kupa detailů sice působí úctyhodně, ale zakrývá ty kruciální otázky. 1) Uznají Palestinci (Arabové obecně) právo Židů na vlastní stát? Jejich historický a religiózní nárok na vlastní kousek Blízkého východu? 2) Za jakých podmínek uznají Izraelci stát palestinský?

Před lety Netanjahuův Izrael dospěl k formuli „demilitarizovaná Palestina vedle židovského Izraele“. Z toho neustoupí. Izrael je opatrný na experimenty. Když se stáhl z Pásma Gazy, vedlo to k raketovým útokům a hlášce „slibovali nám druhý Singapur a dostali jsme druhý Afghánistán“. V nynější konstelaci (Netanjahu – Trump) cítí moment síly dovolující aspoň jakous takous velkorysost. Příště to bude ještě tvrdší. Je na Palestincích, jak si tu příležitost vyhodnotí.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!