Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Zeď včera a teď, vracíme se snad doby železné opony?

Názory

  15:30
PRAHA - Kruté příběhy z železné opony se připomínají stále. I ten, který se odehrál před 30 lety na hranici s Rakouskem u Bratislavy. Fakt, že „samostatně útočící psi“ roztrhali uprchlíka z komunistického Německa a že Hartmut Tautz mohl přežít, kdyby byl ošetřen, zůstává výstrahou.
Berlínská zeď (ilustrační foto)

Berlínská zeď (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Však také před rokem umístila výtvarná skupina Pode Bal plastiku s tímto námětem před sídlo Evropského parlamentu v Bruselu.

Ale poslední dobou ta výstraha prochází zvláštní proměnou. Objevuje se názor, že střežení hranic či stavění plotů v Evropě je návrat do doby železné opony. Pokud ten argument používají dvacetiletí, dalo by se říci, že se jen špatně učili či prostě zblbli. Horší je, když ho používají i ti, kdo totalitní dobu pamatují. Ti prostě lžou.

Je to sice banálně známý fakt, ale má smysl ho opakovat. Dráty, střílení a psi na železné oponě měli bránit v útěku vlastním občanům zemí „tábora míru a socialismu“.

Kdežto ploty, které se zvažují či stavějí dnes, mají chránit vlastní území před ilegálními průniky zvenčí. Komu tento rozdíl nedochází, ať si připomene, kterým směrem proudili lidé zbořenou berlínskou zdí: z Východu na Západ, nikoli obráceně.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!