Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Pít jako Čech. Proti regulaci vytáhli výrobci alkoholu tradici

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Když hrozí, že vám někdo šlápne na nohu, je nejlepší začít křičet dřív, než k tomu dojde. Vyhnete se tak následné bolesti. Přesně tím se teď řídí čeští vinaři, pivovarníci a vůbec výrobci alkoholu. Už delší dobu totiž hlasitě protestují proti omezení reklamy na alkohol plánovanému ministerstvem zdravotnictví, i když není vůbec jasné, jak omezení bude nakonec vypadat.

Výrobci alkoholu argumentují proti regulaci kromě její neúčinnosti či znevýhodněním domácích výrobců (byť omezení mají být pro všechny) hlavně tradicí. Především tisíciletou tradicí pití piva a vína, která podle Svazu vinařů „patří mezi nejvyšší hodnoty“. Na tradice, zvlášť ty dávné, se nemá sahat. A dávné jsou. „Češi vodu nepijí, leda v největší nouzi. I děti již v kolébce napájejí pivem,“ napsal například v 15. století papež Pius II. Záznamy z následujících století ukazují i to, že teplé pivo sloužilo i jako jídlo zapíjené studeným pivem.

Důvodem vysoké spotřeby alkoholu bylo ale tehdy to, že neexistovala lepší alternativa. Bylo zdravější pít pivo či víno, kde choroboplodné zárodky zabil alkohol, než vodu plnou bakterií. Vše se změnilo se zlepšením hygieny a novými technologiemi v 19. a 20. století. Pití alkoholu už není nutnost, ale zábava, a není to nic pro děti, kterým škodí. Právě proto chce ministerstvo omezit reklamu na alkohol. Zahraniční výzkumy totiž ukazují, že tím klesne spotřeba alkoholu u dětí a mladistvých a také nárazové opíjení.

Pokud je pravda to, co tvrdí výrobci alkoholu, totiž že chtějí zamezit pití nedospělců a že nejsme národem alkoholiků, neměla by jim navrhovaná regulace vadit. Jenže vadí. Proč? Buď lžou a pijící děti a alkoholici tvoří značnou část jejich zákazníků, nebo se bojí, že se časem omezení reklamy změní v celkový zákaz. Jako tomu bylo u cigaret. Což by výrobce alkoholu asi skutečně bolelo. Preventivní křik je pak způsobem, jak tomu zabránit, a dovolávání se pofidérních tradic hrajících na city je k tomu docela dobrým nástrojem.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.