26. září 2012 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

JANÍK: Metanol? Vy Češi jste blázni!

Prohibice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prohibice | foto: Lidové noviny

Taková vyspělá země, jak jste to proboha mohli dopustit? Je ten jed i v té vaší slavné becherovce? A co fernet? Kolik ministrů už kvůli tomu rezignovalo?

Patrně není na světě příliš mnoho zemí, které by k Česku z nějakých důvodů chovaly hluboký obdiv. Ale Bulharsko mezi ně patří. České výrobky zde mají jen o malinko horší zvuk než ty německé a české pivo zde stojí na pomyslném vrcholu toho nejlepšího, co se dá vůbec koupit. A s pivem i zde známá becherovka či fernet.

Shodou okolností jsem téměř po celou dobu metanolové aféry byl v Bulharsku, jehož média se opakovaně českým alkoholovým průšvihem obšírně zabývala. Jako "informovaný novinář z Čech" jsem se před známými nemohl vyhnout sérii otázek: Jak jste mohli dopustit jed v alkoholu? Co dělaly vaše kontroly potravin? A co policie? A je ten jed jenom v nějakých levných značkách? A ve kterých? Takové otázky mi kladli Bulhaři a já jsem jen kroutil hlavou, že nevím, že si nejsem jistý, že to do zítřka zjistím.

Prolezl jsem všemožné oficiální i neoficiální české weby, ale nic kloudného jsem (s výjimkou pár podezřelých etiket z likérky Drak) nenašel. Nějak jsem to nedokázal svým bulharským přátelům vysvětlit. Až mi na dálku na chvíli pomohl ministr Leoš Heger, který prodej tvrdého alkoholu zakázal úplně.

ČTĚTE TAKÉ

Jenomže zpráva o plošném zákazu tvrdého alkoholu jen vyvolala u Bulharů ještě větší vlnu otázek: Takže ten jedovatý alkohol se prodával i v normálních obchodech? Jak se tam mohl dostat? A jak dlouho už? Vy jste blázni, vy nekontrolujete co prodáváte? A mohl být i v becherovce, kterou jsi sem posledně přivezl?

Zase jsem nedokázal odpovědět a raději jsem už ani nesliboval, že to nějak zjistím. Když Bulhaři viděli mé rozpaky, snažili se mne uklidnit. Jsme prý tradiční úspěšná země se západními zvyklostmi. Takže jistě už prý odstoupilo pár zodpovědných lidí a brzy bude vše v pořádku. Co jsem na to měl říct? Tak jsem jen mlčky nejistě přikývnul.