Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Myjte si ruce, radí dětem superhrdinové

Starostové píší

  1:13aktualizováno  13:13
PRAHA 10 - Ať už se stane cokoliv, vstoupí letošní školní rok do historie. Žádný jiný v uplynulých dekádách se nerozjížděl v tak nejisté době. Bude to ročník setrvale bouraný koronavirem, respektive bezpečnostními opatřeními? Nebo proběhne (minimálně jeho část) sice v ochranných prostředcích, ale v zásadě normálně? V době, kdy jsem psala tento příspěvek, nebylo jasné, která varianta bude platit. I proto jsme se připravili na vše.

V době uzavření vzdělávacích zařízení založila skupina pedagogů Základní školy Eden v Praze 10 taneční skupinu „ZŠ Eden Dance group“ a na webové stránky školy umisťovala inspirativní nahrávky tance proti nepohodě. „Je možné, že i v letošním školním roce budeme muset překonávat různé překážky, a přijdou chvíle, kdy budeme přemýšlet o tom, jak zregenerovat síly a překonat starosti. Proto skupina 11 statečných pedagogů zahájila školní rok tancem. Kéž bychom si tento náš školní tanec všichni ve zdraví zatančili znovu 30. června 2021!“ zní aktuální vzkaz na webových stránkách školy. foto: ARCHIV RADNICE

Naše městská část zřizuje 13 základních a 30 mateřských škol. Do všech jsme umístili bezdotykové dezinfekční stojany, navíc doplněné o speciálně zpracované desatero s radami týkajícími se hygieny a prevence nemocí. Zvolili jsme velký tisk a výraznou barevnou grafiku. Snad jsme tím v dětech probudili zájem a zvědavost. A nejen to – všechna doporučení na časté mytí rukou, zdravou stravu nebo dostatek pohybu jim předáváme prostřednictvím superhrdinů!

Už od jara máme také naskladněny roušky a další ochranné prostředky pro prevenci nákazy. Výuku na dálku si školy už vyzkoušely. Pokud bude opět nařízena, budou mít naši učitelé a pedagogičtí pracovníci k dispozici, kromě vlastních zkušeností, i podněty odborné pracovní skupiny, kterou jsme nově zřídili. Zpětnou vazbu a postřehy od rodičů k fungování škol v posledním půlroce sbíráme prostřednictvím webového dotazníku.

Všechny zmíněné aktivity mají společný slogan: Zdraví na jedničku.

Nemůžeme však koronaviru dovolit, aby zastavil vše ostatní. Už během prázdnin jsme stihli spoustu oprav budov a zázemí našich základních škol a mateřinek. Investovali jsme do nich 31 milionů korun.

A co naše školy chystají v letošním školním roce? Hned několik z nich bude slavit výročí založení.

Mimo jiné i Základní škola Eden, která je pod vedením paní ředitelky Jany Churáčkové nejen sportovní, ale především kreativní. ZŠ byla pod názvem Vladivostocká otevřena v září 1960. Po dvou letech normálního provozu byly založeny první sportovní třídy – atletické, na atletiku byla škola zaměřena až do roku 1984. Ještě v tomtéž roce založil Josef Lánský, bývalý hráč Slavie, první hokejové třídy. Postupem času se sportovní záběr rozšířil o fotbal, pozemní hokej a odbíjenou. V současné době jsou žáky naší školy fotbalisté, hokejisté, žáci z různých sportovních odvětví různých klubů; aktivní i rekreační sportovci. Škola se stále profiluje sportem a považuje sport za jeden z pilířů zdravého životního stylu. Ne nadarmo je mottem školního vzdělávacího programu Se sportem za vzděláním. Důkazem kreativity zase je v loňském školním roce zpracovaná audiokniha Pohádky Boženy Němcové čtené pedagogy, jíž si připomněli 200 let od narození slavné české spisovatelky. A nechyběl ani autorský film jako připomínka třicetiletého výročí sametové revoluce, nebo kulturně – vzdělávací pásmo, jímž si žáci, učitelé i rodiče připomněli sto let od založení republiky.

Základní škola Karla Čapka bude křtít (pokud to situace dovolí) v divadle Mana knihu Střípky vyprávění, kterou napsali žáci osmé třídy na základě vzpomínek svých příbuzných. Jejich koordinátorkou byla třídní učitelka Dynterová, jež je společně s kolegyní Žítkovou velmi aktivní i při vymýšlení a realizaci dalších akcí a aktivit. Dokonce si daly společné jméno 2Lehrerinen.

Propojování „klasické“ výuky s praxí, posilování identifikace se školou i celou městskou částí či přímo tvorba konkrétních výstupů je zkrátka fenomén, který u nás - velmi rádi - vidíme stále častěji. Ostatně zářijové číslo našeho měsíčníku je školstvím doslova nabité. Můžete si v něm přečíst například rozhovor s Václavem Fialou, mladým učitelem biologie a chemie ze ZŠ Brigádníků, který se stal pedagogem roku v prestižní anketě Global Teacher Prize Czech Republic – ceny pro inspirativní učitele. Jeho vítězství je o to cennější, že nominovaných pedagogů bylo 1 700.

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...